17.05.17

S úsporným vozidlom idú do Londýna

Foto: Veronika Janušková

O titul najúspornejšieho vozidla v súťaži Shell Eco-marathon Europe, ktorá sa uskutoční budúci víkend v Londýne, zabojujú aj študenti košickej Strojníckej fakulty TUKE. Tento rok slovenský tím konštruktérov zostrojil úplne nový model ultra úsporného vozidla. 

Ako uviedla organizátorka Michaela Lukovičová, preteky Shell Eco-marathon Europe sa konajú každoročne na troch kontinentoch sveta: v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Pozývajú sa študenti stredných a vysokých škôl technických odborov, aby navrhli a do reality pretavili svoje vízie o tom, ako by mali úsporné autá budúcnosti vyzerať. Princípom pretekov je prejsť na jeden liter paliva čo najviac kilometrov. 

Okrem Košičanov na súťaži predvedú svoje modely aj študenti bratislavskej Strojníckej fakulty a nováčik zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave. „Veríme, že sa umiestnime čo najlepšie. Pretože vstupujeme do konkurencie 178 študentských tímov z 28 krajín,“ povedala Lukovičová. 

Nový model 

Branislav Konečný, vedúci tímu, vysvetlil, že tohtoročné vozidlo je novým modelom, na ktorom pracovali približne rok. Na zostrojenie použili progresívnejšie materiály v podobe uhlíkových vlákien, teda karbónu. Tým pádom je v porovnaní s minuloročným modelom ľahšie. Okrem hmotnosti vozidla sú dôležité aerodynamické odpory a šikovnosť vodiča. „Musí byť veľmi šikovný, aby dokázal zajazdiť čo najviac kilometrov. Vo vozidle sa viac-menej leží, teda nie je to pohodlná jazda.“
Ďalej povedal, že autíčko je bezpečné. Dosahuje pri svojej hmotnosti približne 40 kilogramov najväčšiu rýchlosť 25 km za hodinu, pri ktorej sa nič závažné nemôže stať. „V automobile je päť bodových pásov a deformačné zóny. Vodič musí mať oblečenú nehorľavú kombinézu, rukavice a prilbu,“ dodal vedúci tímu. 

Vodičkami sú ženy 

Na súťaž sa chystá osemčlenný tím. Za vodičky vybrali dve dievčatá, ktoré sú útlejšie a ľahšie. Tým pádom majú väčší predpoklad prejsť viac kilometrov. „Podľa pravidiel je predpísaná hmotnosť 50 kilogramov, ak budem mať menej, musia mi pripevniť závažia,“ povedala študentka Jana Duchnovská. 

Jana Hrabčáková
Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: tuke auto-moto

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím