06.12.16

Buďte bohémami vo vlastnom domove

Otvorený priestor, vysoké stropy, pestré sýte farby a dekorácie, ktoré dýchajú umením. Aj tak by sa dal opísať súčasný trend v bývaní s názvom ,,bohemian style“. Ak ste človekom, ktorý nemá rád pravidlá, tento štýl si zamilujete.

Bohémsky štýl vznikol v 60. rokoch minulého storočia v New Yorku. Postupne sa rozšíril aj do európskych metropol ako Londýn či Paríž. Práve toto obdobie sa vyznačovalo érou hippies, keď umelci chceli žiť slobodným životom v komunitách. Začali sa teda sťahovať do opustených budov a tovární uznávajúc bohémsky štýl života.

Zabudnite na pravidlá

Budovy, ktoré zo začiatku slúžili na bývanie, sa pomaly začali premieňať na galérie, pretože poskytovali obrovské priestory na vlastný ateliér. V poslednom období sa tento štýl opäť vracia do módy a medzi ľuďmi zaznamenáva veľký úspech. Sú to priestory s vysokými stropmi a veľkými oknami, ktoré domovu dodávajú vzdušnosť. Základom bohémskeho štýlu je sloboda. Steny sú neopracované a podlahy sú najlepšie v pôvodnom stave. V podstate by sa dalo povedať, že sa zakazujú akékoľvek veľké úpravy.

V obývačke nesmie chýbať staršie kreslo. / Foto: shutterstock
V obývačke nesmie chýbať staršie kreslo. / Foto: shutterstock

Pestrosť vzorov a farebnosť

Ak ste však človek, ktorý by rád býval ako umelec v 50. rokoch, ale odsťahovať sa do továrne či opustenej budovy vás neláka, stačí, ak si v tomto štýle zariadite vlastný byt.

K jeho znakom patrí pestrosť vzorov a farebnosť. Na steny zvoľte teplé odtiene a podlahu prikryte tkanými kobercami. Nezabudnite na množstvo vankúšov v tých najrôznejších farbách a motívoch. Na strop zaveste lampióny a na konferenčné stolíky nezabudnite položiť malé lampy. Bohémsky štýl je nekonvenčný, a preto sa nebojte kombinovať. Steny oblepte plagátmi alebo na nich zaveste hudobné nástroje či farebné obrazy.

Nezabudnite na množstvo vankúšov v tých najrôznejších farbách a motívoch. / Foto: shutterstock
Nezabudnite na množstvo vankúšov v tých najrôznejších farbách a motívoch. / Foto: shutterstock

V kuchyni môžete zvoliť rôzne typy stoličiek. V obývačke zas staršie kreslo a v spálni napríklad lapače snov či mandaly. Je potrebné, aby z bývania bolo cítiť vašu identitu a jedinečnosť. Tak ako v minulosti bol štýlom chudobných umelcov, dnes sa z neho stáva originálne a nadštandardné bývanie.

Foto: shutterstock

Čítajte viac: byvanie interier

Luxová
Zdieľať článok:

Michaela Luxová je absolventkou masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Prácu redaktorky si vyskúšala v internetových aj v printových denníkoch. Svoje kreatívne myslenie v súčasnosti využíva na pozícii redaktorky a veducej magazínu KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím