11.04.17

Privítajte sviatky jari farebnými vencami

Foto: zd

Veľká noc je najvýznamnejším kresťanským sviatkom roka. Jej pôvod je však pohanský, pretože sa v tieto dni oslavoval začiatok jari. 

Prichádzajúce slávnostné dni nemusia byť len o barančekoch či krasliciach, ale aj o doplnkoch, ktoré váš domov zútulnia a pripomenú vám jar v každom ročnom období.

Veniec patrí k obľúbeným celoročným dekoráciám. Zdobia ho farebné stuhy, pierka, drobné umelé alebo sušené kvety. „Je to príjemná ozdoba, ktorá určite spríjemní vchádzanie do dverí. Obľúbené sú aj veľkonočné košíčky či kytičky, ktoré skrášlia celý príbytok,“ hovorí aranžérka Zuzana Dudášová.

Vyrobte si ich sami 

Veľkonočné dekorácie nájdete v každom kvetinárstve, no najcennejšie sú tie, ktoré si vyrobíte sami. „Proces tvorby venca nie je náročný. Dôležitá je chuť, trpezlivosť a trochu kreativity. Základom je korpus, ktorý si môžete kúpiť v obchode. Ak ste zručnejší, môžete si ho aj upliesť,“ dodáva.

Foto: zd
Foto: zd

Jar je obdobím, keď sa príroda prebúdza k životu. Inšpirácia je podľa aranžérky všade navôkol. „Nazbierajte si bahniatka, rôzne halúzky, imelo. Materiál je potrebné na venček pekne usporiadať a prichytiť ho aranžérskym drôtom alebo špagátikom. Najlepším pomocníkom pri výrobe je tavná pištoľ, ktorou komponenty prilepíte. Ak ho chcete iba na Veľkú noc, nezabudnite na kvety, vajíčka a zajačikov. V spodnej časti umiestnite stužku a venček je hotový,“ vysvetľuje Zuzana.

Farby a materiál sa na vencoch menia každý rok. „Často aranžujem sušené kvety s umelými. Snažím sa ich poukladať tak, aby vyzerali ako živé.

Vyhľadávaná je kombinácia fialovej so žltou, staroružovou, zelenou a bielou. Množstvo ľudí obľubuje vidiecky provensálsky štýl, preto sa zameriavam na venčeky ozdobené levanduľou, srdiečkami a drevenými nápismi ,home‘ alebo ,vitajte‘. Stávajú sa tak nadčasovými,“ približuje aranžérka.

Kvety vo vlasoch 

Kvety patria k najčastejšie používanému materiálu aj akýchkoľvek iných dekorácií. Druhý rok po sebe sú v oblasti módy hitom kvety vo vlasoch. Jarné obdobie je stvorené na nosenie tohto doplnku. Váš účes sa tak stane originálnym a jedinečným. 

Čelenky s kvetmi sú vhodným doplnkom aj pre malé dievčatká. / Foto: zd
Čelenky s kvetmi sú vhodným doplnkom aj pre malé dievčatká. / Foto: zd

„Čelenky z kvetov sú vhodné ako pre veľké, tak aj pre malé slečny. Aj kvetinové gumičky a náramky patria k jarnému obdobiu. Nemusíte ozdobovať len svoj domov, ale aj samé seba,“ dodáva Dudášová. 

Foto: zd

Čítajte viac: dekoracie sviatky

Luxová
Zdieľať článok:

Michaela Luxová je absolventkou masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Prácu redaktorky si vyskúšala v internetových aj v printových denníkoch. Svoje kreatívne myslenie v súčasnosti využíva na pozícii redaktorky a veducej magazínu KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím