04.01.17

Realitný boom pokračuje

Vizualizácia: RG Development

Počet novostavieb s bytmi bude v Košiciach narastať aj v roku 2017. V prvom kvartáli sa má rozbehnúť výstavba za Jumbo centrom, ku koncu roka chcú začať stavať štyri bytovky na Sídlisku KVP.

Štrnásťposchodový vežiak so 48 bytmi Jumbo Residence má vyrásť na Lomenej ulici za Jumbo centrom. Jeho pýchou bude trojizbový apartmán na najvyššom poschodí s terasou o rozlohe takmer 60 metrov štvorcových. „Začať stavať by sa malo v prvom štvrťroku 2017, momentálne ukončujeme výberové konania a  dohadujeme záverečné podmienky s bankou. Do predaja sme to pustili niekedy posledný decembrový týždeň. Predbežne plánované ukončenie je do 18 mesiacov od začatia výstavby,“ uviedol konateľ spoločnosti Jumbo Residence Peter Jakub.

V  poslednom kvartáli tohoto roka by s výstavbou chcela začať na Sídlisku KVP spoločnosť RG Development. Ich zámer, ktorý je momentálne vo fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie, je vybudovať na Klimkovičovej ulici obytný súbor Zelené Grunty s 52 bytmi za približne 8,7 milióna eur. Výstavba by sa mala realizovať v štyroch fázach, úplné ukončenie výstavby je naplánované na tretí kvartál roku 2022. 

Banky budú klientov testovať

Hypotekárny špecialista PROSIGHT Slovensko Peter Kováč vidí za nárastom počtu nových projektov odraz priaznivej situácie na trhu. Po dokončení prebiehajúcich projektov však očakáva spomalenie. Dôvodom sú aj zmeny, ktoré majú platiť od marca. „Banky budú klientov takzvane 'stress testovať', čo znamená, že sa nebude skúmať len to, či je klient schopný splácať teraz, ale aj to, či by bol schopný splácať, aj keby splátka stúpla o dve percentá,“ hovorí Kováč. 

Peter Kováč / Foto: Veronika Janušková

Vyššie spolufinancovanie

Nové podmienky Národnej banky Slovenska stanovia aj vyššie spolufinancovanie. Kým minulý rok stačilo 10 percent, po novom to bude 20 aj 30 percent. „Peniaze bude musieť mať klient buď našetrené, alebo si ich bude musieť požičať v nejakom inom produkte, napríklad zo stavebného sporenia alebo spotrebného úveru, čo úver samozrejme predraží,“ objasnil Kováč.

Hypotéku navyše nemusia dostať menej bonitní klienti, pre ktorých by to v uplynulom roku problém nebol. Ako dôvod uviedol príliš lacné hypotéky, ktoré tlačia ceny nehnuteľností nahor. Niektoré veľké banky už podľa neho nové pravidlá implementovali, no šanca získať pôžičku podľa starých podmienok ešte je. 

Pýchou bytovky je apartmán na najvyššom poschodí s terasou o rozlohe takmer 60 m2. / Foto: Jumbo Residence
Pýchou bytovky je apartmán na najvyššom poschodí s terasou o rozlohe takmer 60 m2. / Foto: Jumbo Residence

Foto: Veronika Janušková
Vizualizácia: RG Development,  Jumbo Residence

Čítajte viac: byvanie byty kosice

Šulc
Zdieľať článok:

Je absolventom Univerzity Komenského v Bratislave v odbore žurnalistika. Svoju kariéru však odštartoval ako redaktor v Hospodárskych novinách a dnes pôsobí v KOŠICE:DNES ako redaktor spravodajstva.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím