Fantóm opery z Plochozeme
Do záverečnej fázy vstupujú v Štátnom divadle Košice prípravy prvej činohernej premiéry v sezóne 2016/2017. Dva týždne po tanečnom Charlie Chaplinovi ožije na javisku Historickej budovy ŠD Košice na budúci týždeň v piatok Maškaráda, jeden zo štyroch desiatok fantasy príbehov Plochozeme britského autora Terryho Pratchetta. Fantazijný fiktívny svet ležiaci na chrbte plávajúcej korytnačky, ktorá putuje vesmírom, v sérii 40 kníh s názvom
Do záverečnej fázy vstupujú v Štátnom divadle Košice prípravy prvej činohernej premiéry v sezóne 2016/2017. Dva týždne po tanečnom Charlie Chaplinovi ožije na javisku Historickej budovy ŠD Košice na budúci týždeň v piatok Maškaráda, jeden zo štyroch desiatok fantasy príbehov Plochozeme britského autora Terryho Pratchetta.
Fantazijný fiktívny svet ležiaci na chrbte plávajúcej korytnačky, ktorá putuje vesmírom, v sérii 40 kníh s názvom Úžasná Plochozem, opísal pred poldruha rokom zosnulý britský autor Terry Pratchett.
Príbeh čarodejníc
Slovník jeho diel sa stal už kultovým a jeho postavy si žijú aj mimo literárnych kruhov. Jedným z príbehov Úžasnej Plochozeme je aj detektívka z Ank-Morporskej opery s názvom Maškaráda alebo Fantóm opery. Táto komická fantasy kniha odhaľuje celý mechanizmus operného zákulisia, ale rieši najmä dôležitý problém.

Dve najväčšie čarodejnice Bábi Zlopočasná a Starenka Oggová hľadajú tretiu do partie. Veď čarodejnice musia byť vždy tri. Adeptka je jasná – Anička Nuličková. Lenže tá sa rozhodla pre dráhu opernej speváčky a kariéra čarodejnice sa jej až tak nevidí. V opere sa však začnú diať šialené veci, objaví sa tajomný fantóm a pár mŕtvol. Ako si s ním poradia? Rozhodne sa Anička Nuličková pre operu alebo čarodejnícky svet? Všetko sa odhalí v Maškaráde.
Humor, satira, paródia
Rozprávanie Terryho Pratchetta, najpredávanejšieho britského autora, je zmesou jemu vlastného humoru, satiry a paródie. Spôsob Pratchettovho humoru naznačuje aj jeho komentár k udeleniu rádu Britského kráľovstva za službu literatúre: „Mám podozrenie, že ‚službu literatúre‘ preukážem, keď sa zdržím ďalších pokusov nejakú napísať.“
Maškaráda je druhou inscenáciou českej režisérky Hany Mikoláškovej v košickom divadle. Vo februári pripravila s činohrou úspešný kabaret plný irónie Doma u Hitlerovcov: Historky z kuchyne. V hlavných postavách čarodejníc Zlopočasnej a Oggovej sa predstavia Beáta Drotárová a Adriana Krúpová, ešte nie čarodejnicu Aničku Nuličkovú si zahrá Katarína Horňáková. V predstavení uvidíte aj Andreja Palka, Ivana Krúpu, Stanislava Pitoňáka, Tatianu Polákovú a ďalších.
Svjatoslav Dohovič
Foto: shutterstock
Najnovšie články

Za zelené mesto – Košice pozývajú obyvateľov na víkendový pochod na Hlavnú ulicu

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.7.2026)

V septembri prídu do Košíc elektrobusy, nabíjacia infraštruktúra je takmer hotová

Predpoveď počasia na dnešný deň (30.7.2026)
Súvisiace články

Spoločenský vozeň ZSSK bude dva dni javiskom, ateliérom aj ochutnávkovou miestnosťou

Pozor na podvody pri predaji festivalových vstupeniek. Falošné ponuky môžu pripraviť ľudí o peniaze aj zážitok
