11.01.17

Kŕmime vtáčiky v zime

Foto: shutterstock

Máme tu január aký dávno nie. Denné teploty sú okolo mínus 10 °C, ale v noci klesajú aj na dvojnásobok. Zima je nám, ľuďom, no o nič lepšie na tom nie sú vo voľnej prírode žijúce zvieratá či vtáčiky.

Nepotrebujete veľa peňazí, ak chcete pomôcť. Pripravili sme pre vás zopár tipov, ako postaviť kŕmidlá pre vtáčiky bez toho, aby ste museli minúť čo i len cent. Zopár drobných ale zaplatíte za rôzne semienka či loj.

Plastová fľaša

V každej domácnosti sa nejaká nájde. Či už taká veľká, ako je na obrázku, alebo iba klasická 1,5-litrová. Postup je vždy rovnaký. Dva až tri centimetre od dna vyrežte nožom otvor. Najlepšie tak, aby sa otváral zhora. Na spodnej časti plast zrolujte a urobíte tak bidielko pre vtáčika. V hornej časti fľašu prepichnite a prevlečte povrázok, na ktorý kŕmidlo zavesíte. Nezabudnite fľašu zavrieť, aby do nej nenatiekla voda pri topiacom sa snehu či ľade.

Kokosový orech 

Opäť niečo jednoduché, i keď do kokosového orecha sa ťažšie vŕta. Ale čo by človek pre vtáčiky neurobil. Jedna väčšia diera, cez ktorú vydlabete a vyberiete kokos, dve menšie dierky, cez ktoré prevlečiete špagát. Do kokosového orecha sa odporúča semienka rozmiešať v loji. Vznikne pastovitá hmota, ktorú do orecha natlačíte. Ako bidielko poslúži akýkoľvek konárik.

Kŕmidlá sa dajú vyrobiť z rôznych materiálov, ktoré má každý doma, ale aj z kokosového orecha. Sýkorkám stačí aj kúsok loja. / Foto: shutterstock
Kŕmidlá sa dajú vyrobiť z rôznych materiálov, ktoré má každý doma, ale aj z kokosového orecha. Sýkorkám stačí aj kúsok loja. / Foto: shutterstock

Slaninka 

Ak nemáte čas a ani chuť sa s niečím piplať, ale aj napriek tomu chcete kŕmiť vtáčiky, postačí kúsok surovej slaninky alebo loju. Ale pozor! Slanina nesmie byť údená a slaná - spôsobila by zažívacie problémy, dokonca aj úhyn vtákov. Kúsok slaninky prepichnite ostrejším predmetom, cez dierku prevlečte motúzik a priviažte trebárs na balkónové zábradlie. Vtáčiky sa budú kŕmiť a vy môžete z izby sledovať, ako im chutí.

Plechovky nevyhadzujte

Aj väčšie či menšie plechovky poslúžia ako kŕmidlo. Opäť nepotrebujete ani veľa náčinia a ani veľkú zručnosť. Plechovky môžete s deťmi zafarbiť či inak ozdobiť, alebo sa dajú jednoducho omotať motúzom. Stačí ich potom povešať na blízke stromy. Snažte sa ich umiestniť šikmo, aby z nich semienka nevypadávali. S bidielkom si tiež nerobte ťažkú hlavu. Postačí konárik. Odporúčame však plechovku v mieste, kde sa otvárala, zaklepať kladivom, aby sa vtáčik na ostrej hrane neporanil.

Foto: shutterstock

Čítajte viac: zima zvierata

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím