12.04.17

Kraslice - miniatúrne umelecké diela

Foto: shutterstock

V týchto dňoch vrcholia veľkonočné prípravy. Šikovné gazdinky pečú koláče, chlapci zas pripravujú korbáče na šibačku. Vo vázach nechýbajú rozkvitnuté bahniatka, na ktorých visia kraslice. Ak ich ešte nemáte vyzdobené, teraz je najvyšší čas. 

Tradícia ozdobovania kraslíc pochádza zo starobylého slovanského zvyku, ktorý sa vyvíjal niekoľko storočí. Vajíčko, z ktorého sa vyliahne nový život, vzbudzovalo vždy veľkú úctu, čo bolo dôvodom na to, aby sa stalo symbolom jari, slnka a najväčšieho kresťanského sviatku v roku - Veľkej noci. 

Výslužka

Najstaršie maľované vajíčka na našom území pochádzajú zo 7. storočia. Našli sa v staroslovanských hroboch a ozdobené boli animálnymi a rastlinnými ornamentmi. Neskôr sa maľovali iba načerveno, aby pripomínali Ježišovu krv. Modrá farba bola zakázaná, pretože predstavovala smútok. 

Kraslice v minulosti nemohli chýbať v žiadnej domácnosti, pretože okrem symbolickej funkcie nadobudli aj funkciu daru. Mládenci, ktorí prišli dievčatá vyšibať, ich dostali ako výslužku. Podľa náročnosti ornamentov dokonca vedeli, či o nich dievčina má alebo nemá záujem.

„Dnes ich ozdobujeme viacerými spôsobmi. Môžeme ich batikovať, vyškrabovať na  nich rôzne tvary alebo oblepovať slamou,“ hovorí Naďa Lutašová, ktorá sa zdobeniu kraslíc venuje už vyše tridsať rokov. 

Vhodným materiálom na ozdobovanie je aj slama. / Foto: nl
Vhodným materiálom na ozdobovanie je aj slama. / Foto: nl

Techniky ozdobovania

Najrozšírenejšou formou zdobenia kraslíc je batikovanie. „Je to kombinácia farbenia a voskovania, pričom sa vosk nakoniec odstráni a vzniká negatívny ornament. Na škrupinku sa nanáša špendlíkom zahorúca a až potom sa vajíčko vloží do farby. Kraslica sa nakoniec vyberie a vosk sa zotrie teplou handričkou. Ak chcete mať kraslicu viacfarebnú, vosk sa z nich neodstráni, ale kreslia sa ním ďalšie ornamenty. Vajíčko ponárajte vždy do tmavšieho odtieňa farby,“ hovorí Lutašová.

Batikovanie patrí k najobľúbenejším technikám ozdobovania. / Foto: nl
Batikovanie patrí k najobľúbenejším technikám ozdobovania. / Foto: nl

Medzi obľúbené techniky zdobenia kraslíc patrí aj takzvané vyškrabávanie. Na zafarbenom vajíčku s tmavým podkladom sa ornament vytvára pomocou ostrého predmetu v podobe krátkych čiaročiek. „Kraslice je možné ozdobovať aj lepením slamy alebo čisto iba farebným voskom, prípadne je na nich možné vytvárať odtlačky pomocou rastlín. Vajíčka sa oväzujú listami zo stromov alebo vetvičkami. Na záver sa zabalia do riedkej tkaniny a varia sa v odvare z cibuľových šupiek. Po odstránení tkaniny vzniknú na vajíčku odtlačky prírodnej vzorky,“ vysvetľuje Lutašová. 

Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Na zdobenie kraslíc sa najčastejšie používajú slepačie vajíčka. Použiť však môžete aj kačacie alebo husacie. „Odporúčam ich maľovať, keď sú plné a vyfúknuť ich až na záver. Prázdne sú totiž krehké a môžu prasknúť,“ dodáva.

Foto: shutterstock, nl

Luxová
Zdieľať článok:

Michaela Luxová je absolventkou masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Prácu redaktorky si vyskúšala v internetových aj v printových denníkoch. Svoje kreatívne myslenie v súčasnosti využíva na pozícii redaktorky a veducej magazínu KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím