18.05.17

Košice s rekordným počtom legionárov

Foto: Veronika Janušková

Hokejisti HC Košice sa už druhý týždeň pripravujú na novú sezónu. Do tímu pribudli štyria hráči – brankár Škorvánek a útočníci Kafka, Koyš a Hričina. Nateraz sú v kádri dvaja brankári, sedem obrancov a trinásť útočníkov. O aktuálnej situácii sme sa pozhovárali s trénerom oceliarov Milanom Jančuškom.

Do košického tímu pribudol z majstrovskej Banskej Bystrice 27-ročný český útočník Petr Kafka. Vyžiadali ste si ho vy?
Bola to moja voľba. Kafku som sledoval v našej lige, v Banskej Bystrici mal veľmi dobré sezóny. Je to rodený strelec, takého do mužstva potrebujeme. Má optimálny hokejový vek, myslím, že sa ešte môže zlepšovať. Bremeno zodpovednosti, čo sa týka produktivity, musí byť rozložené medzi viacerých hráčov, Kafka je jedným z nich.

U mňa má každý šancu rovnakú Milan Jančuška, tréner hokejistov HC Košice
Milan Jančuška, tréner hokejistov HC Košice / foto: veja

V mužstve sú už štyria českí legionári. Vyjadrili ste sa, že chcete získať možno aj troch-štyroch hráčov zo zámoria, prípadne severských krajín. Takže, čo sa týka cudzincov, mala by to byť pre Košice rekordná sezóna...
Áno, máme taký zámer. Legionárov bude viac, no mužstvo oživia, vrátane tých zo zámoria. Ak chceme dosiahnuť stanovené ciele, pritiahnuť divákov do hľadiska, tak je tento krok nevyhnutný. Ale to neznamená, že šancu nedostanú Košičania či hráči, ktorí v uplynulej sezóne hrávali menej. U mňa má každý šancu rovnakú, nezaujíma ma, čo bolo v poslednom ročníku, podstatné je, ako sa ukáže teraz.

Nakoniec ste kontrakt podpísali i s Tomášom Hričinom, ktorý v HC pôsobil aj v poslednej sezóne. Chceli ste ho mať v tíme?
Je to košický odchovanec a myslím, že má perspektívu, potenciál. Vidím u neho ešte veľké rezervy, bude na ňom, ako sa chopí príležitosti. 

Mladého 21-ročného brankára Stanislava Škorvánka poznáte veľmi dobre zo Žiliny. Preto ste ho stiahli do Košíc?
Škorvánek bol v projekte reprezentačnej dvadsiatky, chytal aj v našej najvyššej súťaži. Každé mužstvo potrebuje troch brankárov. A tento gólman je mladý a talentovaný. Ak nebude v zostave, tak sa budeme snažiť, aby chytal aspoň na hosťovaní.

Získali ste aj 21-ročného útočníka Patrika Koyša. Čo si od neho sľubujete?
Je to šikovný a perspektívny hráč, bývalý mládežnícky reprezentant. V Martine ukázal, že vie dávať góly, za sezónu ich nastrieľal dvadsať. Verím, že u nás bude ešte napredovať.

Angažujú Košice ešte ďalšieho bývalého hráča Žiliny? Bude ním Marek Hovorka?
Je pravda, že pracujeme na príchode ešte jedného hráča, ktorý pôsobil naposledy tam, kde ja, v Žiline, ale meno hráča vám nepoviem. 

Kedy pribudnú do kádra ďalší hráči?
Ešte tento mesiac by sa dvaja hráči mali zaradiť do prípravy. Ich príchody sa momentálne doťahujú. S hráčmi zo zámoria potom rátame až od augusta či septembra. 

Vyznávač dvojfázových tréningov
Sú hokejové kluby, kde sa v lete trénuje len jednofázovo. Milan Jančuška je však vyznávačom dvojfázových letných tréningov, a tak sa hráči v Košiciach potia dopoludnia aj poobede. „V prípravnom období nemôžete mať dlhé tréningové jednotky, lebo im potom chýba intenzita. Aj v predsúťažnom období som za dva tréningy denne, iné to je, ak sa už hrajú zápasy. Bez trénovania, čo bolo vidieť aj na majstrovstvách sveta, sa hráč nezaobíde. Potom mu chýba energia, agresivita v osobných súbojoch, pri korčuľovaní, pri všetkom,“ povedal kormidelník HC Milan Jančuška.

Najväčší úlovok  Pražský rodák Petr Kafka je zatiaľ najväčším prestupovým úlovkom Košíc. Útočník, ktorý vyrastal v Sparte a v jej tíme si zahral aj v českej extralige, nie je na Slovensku novou tvárou. Dres Banskej Bystrice obliekal už v sezóne 2013/2014, keď nazbieral 43 kanadských bodov (25 gólov+18 asistencií). Za baranov hral aj v ďalšom ročníku, a to už mal na konte 67 kanadských bodov (36+31). Na rok si potom odskočil za rieku Morava, kde pôsobil v Olomouci a vo Vítkoviciach. Posledný ročník Tipsport ligy strávil znovu pod Urpínom. V štatistikách mal 47 kanadských bodov (22+25), pričom v 15 zápasoch play-off skóroval šesťkrát a pripísal si štyri asistencie. Výrazne tak prispel k zisku majstrovského titulu. foto: tasr

Najväčší úlovok Pražský rodák Petr Kafka je zatiaľ najväčším prestupovým úlovkom Košíc. Útočník, ktorý vyrastal v Sparte a v jej tíme si zahral aj v českej extralige, nie je na Slovensku novou tvárou. Dres Banskej Bystrice obliekal už v sezóne 2013/2014, keď nazbieral 43 kanadských bodov (25 gólov+18 asistencií). Za baranov hral aj v ďalšom ročníku, a to už mal na konte 67 kanadských bodov (36+31). Na rok si potom odskočil za rieku Morava, kde pôsobil v Olomouci a vo Vítkoviciach. Posledný ročník Tipsport ligy strávil znovu pod Urpínom. V štatistikách mal 47 kanadských bodov (22+25), pričom v 15 zápasoch play-off skóroval šesťkrát a pripísal si štyri asistencie. Výrazne tak prispel k zisku majstrovského titulu.

foto: tasr


Foto: Veronika Janušková, tasr

Čítajte viac: hc kosice

Tóth
Zdieľať článok:

Športovým redaktorom je od roku 1992. Pracoval v Košickom večeri, Korzári a spolupracoval aj s celoslovenskými médiami. Od roku 2014 tvorí ako športový redaktor KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím