16.12.16

Marek Svatoš – ďalšia hviezda v hokejovom nebi

Foto: archív rv

Tak nazvali tri externé študentky 5. ročníka odboru masmediálne štúdiá na Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach medailón o hokejistovi, rodákovi z nášho mesta, ktorý zomrel 5. novembra v americkom Denveri. Vytvorili ho ako súčasť seminárnej práce v predmete filmová tvorba.

„V škole sme dostali za úlohu pripraviť desaťminútový filmový útvar. Mali sme voľnú ruku pri výbere žánru a témy. Príbeh Mareka Svatoša sa nám zdal ako mimoriadne silný. Vnímali sme, čo všetko sa v  médiách pohovorilo a popísalo o jeho tragickej smrti. Dočítali sme sa, kde a ako žil, zarezonovali informácie o zdravotnom stave jeho manželky a o tom, že sa ‚asi‘ predávkoval. Ale o tom, aký to bol človek, čo mal rád, z čoho sa tešil, nenapísal takmer nikto. Keďže Marek bol Košičan, navyše úspešný športovec, rozhodli sme sa, že práve o ňom urobíme krátky dokument. Chceli sme ho však predstaviť očami iných ľudí, ktorí s ním prežili nejakú časť jeho života,“ prezradila Michaela Slivková Kirňaková, ktorá sa na tento projekt podujala so spolužiačkami Jarmilou Vagašovou a Radovanou Vukušičovou, manželkou známeho košického futbalového trénera Jozefa Vukušiča. 

Už nie je nič, čo ma nebolí - povedal  Marek Svatoš kamarátke pred siedmimi rokmi

Viac k téme

13.12.16
Už nie je nič, čo ma nebolí - povedal Marek Svatoš kamarátke pred siedmimi rokmi

Miloval puk, priam sa mu lepil na hokejku

Vo videodokumente, s ktorého postprodukciou práve finišujú, vyspovedali Marekovho mládežníckeho hokejového trénera, stredoškolského triedneho učiteľa i kamarátku bývalého hráča troch tímov NHL a účastníka majstrovstiev sveta i olympijských hier.

„Marek Svatoš bol naozaj hokejový úkaz, odmalička sa stále hral s pukom, miloval ho, priam sa mu lepil na hokejku. Mal skvelé individuálne schopnosti a veľmi šikovné ruky. Práve tie ho najviac preslávili. Zároveň bol veľmi dobrý korčuliar,” zaspomínal si na bývalého zverenca košický mládežnícky tréner Jozef Franc. Doplníme, že úplne prvým Marekovým trénerom bol František Reich. 

Maturitné tablo z priemyslovky. Marek Svatoš je druhý sprava v strednom rade. Jedna z mála fotiek, na ktorých sa takto zoširoka a spokojne usmieval… / Foto: archív rv
Maturitné tablo z priemyslovky. Marek Svatoš je druhý sprava v strednom rade. Jedna z mála fotiek, na ktorých sa takto zoširoka a spokojne usmieval… / Foto: archív rv

Zimný štadión bol jeho domovom

V mládežníckych kategóriách nastrieľal Marek v košickom drese neraz v jednom zápase aj päť až sedem gólov. „Zimný štadión bol jeho domovom, dokázal byť na ľade aj tri hodiny denne. Svojimi hokejovými schopnosťami v kolektíve vyčnieval, bol jeho vodcom. Každý s ním chcel byť kamarát. Marek bol priateľský človek a dobrý chlapec do partie. Škoda jeho zdravotných problémov, tie ho limitovali v  rozlete. Vážne zranenia ho trápili už v dorasteneckom veku. Nebyť toho, dodnes by ešte hral hokej. Mrzí ma, že odišiel z tohto sveta. Tej správe som najprv nechcel veriť,“ dodáva skormútene Jozef Franc v pripravovanom dokumente. 

Solídna maturita na dopravnej priemyslovke

Daniel Špilár bol Marekovým triednym učiteľom na Strednej priemyselnej škole dopravnej. Marek študoval v odbore prevádzka a  ekonomika dopravy. „Bol veľký flegmatik, ale zároveň aj veľmi dobrý chlapec. Vo štvrtom ročníku už zamieril do zámorskej juniorky, takže mal individuálny študijný plán. Zmaturoval na jednu jednotku, jednu dvojku a dve trojky. Na hokejistu to bol celkom solídny výsledok,“ opísal svojho bývalého študenta Daniel Špilár.

Keď raz budem v NHL, pošlem vám po sto dolárov
Každý tínedžer vystrojil vo svojom živote nejedno huncútstvo. Keď urobil Marek neplechu v škole a bolo ho treba potrestať, učiteľ Daniel Špilár zvolil aj netradičnú formu výchovnej príučky. „Marek sa musel postaviť pred celú triedu a prikázal som mu, čo bude po mne nahlas opakovať. Mal povedať, že keď raz bude v NHL, každému zo spolužiakov a mne ako triednemu učiteľovi pošle po sto dolárov. Tých sme sa síce nedočkali, ale pointa je tá, že Marek sa do tej NHL naozaj dostal.“

Na poslednej rozlúčke s Marekom Svatošom plakal aj majiteľ hokejovej školy v Denveri

Viac k téme

15.12.16
Na poslednej rozlúčke s Marekom Svatošom plakal aj majiteľ hokejovej školy v Denveri

Svatošov medailón v televízii KOŠICE:DNES
Medailón o Marekovi Svatošovi odvysielame na budúci týždeň hneď po jeho dokončení v televízii KOŠICE:DNES, dostupný bude aj na facebookovom profile nášho mediálneho domu. Dokument podfarbuje sugestívna skladba The Last Day (Posledný deň), ktorej autorom je americký dídžej a hudobník Moby. Vokály patria jeho krajanke Skylar Grey, ktorá prvýkrát zažiarila baladou I Know You, nahratou pre soundtrack k filmu Päťdesiat odtieňov sivej.

 

Foto: archív rv

Čítajte viac: nhl marek svatos

Lacko
Zdieľať článok:

Pôsobil 11 rokov v denníku Šport, neskôr ako organizačný riaditeľ Rádia Šport. Dnes prináša Košičanom zákulisie športu ako redaktor KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím