21.12.16

KOŠIČAN ROKA 2016: kultúra - osobnosť

Zakladateľ a riaditeľ jedného z najväčších kultúrnych centier na Slovensku. Významný sochár a akademický maliar, profesor a pedagóg v jednej osobe. Jedna z najúspešnejších košických osobností slovenského šoubiznisu. Riaditeľ Štátnej vedeckej knižnice a významný znalec histórie Košíc. Všetky tieto osobnosti sa zaslúžili o rozvoj kultúry v našom meste. Rozhodnite svojím hlasom o tom, ktorá z nich si zaslúži postúpiť do 2. kola ankety KOŠIČAN ROKA.

Juraj Bartusz

Významný košický sochár a akademický maliar si osvojil mnoho umeleckých postupov a techník. Zanietenie našiel v minimalizme a konkretizme.

V roku 2016 sa zaslúžil o stvárnenie sochy známeho košického maliara Ľudovíta Felda, ktorý zanechal v histórii košického výtvarného umenia a židovstva hlbokú stopu. Na soche Felda pracoval tri roky a vyhotovil ju v životnej veľkosti z bronzového odliatku.

Pôsobí ako profesor a pedagóg na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach.

Ján Gašpar

Ján Gašpar je riaditeľom Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach. Zároveň je jedným z najvýznamnejších znalcov histórie nášho mesta, vášnivým zberateľom pohľadníc, milovníkom dejín turistiky aj autorom mimoriadne cennej publikácie Košice - pohľady do histórie mesta.

V roku 2016 sa spolupodieľal na tvorbe pravidelného, dlhodobého seriálu denníka KOŠICE:DNES, ktorý poukazuje na slávne dejiny nášho mesta a dokumentuje jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň. Zorganizoval takisto jedinečnú historickú výstavu Oprášené dejiny.

Peter Radkoff

Architekt, zakladateľ a riaditeľ kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik Peter Radkoff sa venuje rozvoju nezávislej kultúrnej politiky, sociálno-kultúrnych inovácií, kreatívneho priemyslu a komunít v Košiciach už viac ako 20 rokov.

Vďaka intenzívnej práci sa mu podarilo realizovať množstvo umeleckých projektov a niekoľko kultúrnych centier. Prvým bolo IC Culture Train, nasledovali Kasárne/Kulturpark, v súčasnosti je to Tabačka Kulturfabrik.

V máji 2015 sa po významnej rekonštrukcii otvorili nové, rozšírené priestory Tabačky Kulturfabrik. Nejde však o klasické kultúrne centrum. Tabačka Kulturfabrik podporuje začínajúcich autorov, poskytuje zdieľané pracovné miesta a prepája úspešné lokálne firmy.

Lukáš Adamec

Lukáš Adamec je už niekoľko rokov považovaný za jednu z najúspešnejších košických osobností slovenského šoubiznisu. Víťaz speváckej súťaže Česko Slovenská Superstar z roku 2011 sa v uplynulom roku stal výhercom známej hudobno-zábavnej šou Tvoja tvár znie povedome.  

Zároveň je Lukáš Adamec aj aktívnym športovcom a majstrom Slovenska vo vodnom póle. Ako košický lokálpatriot hrdo prezentuje svoj košický pôvod aj na verejnosti.

V roku 2016 prepožičal svoju tvár napríklad aj lokálnej košickej módnej značke Košice Represents (KERE). V roku 2016 sa okrem iného stal dvojnásobným otcom. V októbri sa mu narodila dcérka Lea. S manželkou Miriam už majú dvojročného syna Tea.

Online hlasovanie, kompletný prehľad nominovaných a bližšie informácie na www.kosicanroka.sk.
DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím