28.11.16

KOŠIČAN ROKA 2016 - nominácia: Štefan Szabó

Vizionár a „strážca čistoty ideí“ Štefan Szabó je zakladateľom občianskeho združenia SOSNA a dlhodobo sa iniciuje o ochranu životného prostredia. Zaslúžil sa o mnohé projekty environmentálnej výchovy detí. 

Szabó sa venuje najmä programom miestneho udržateľného rozvoja, ekologickým stavbám, obnoviteľným zdrojom energie, pestovaniu bez chémie a „mäkkému“ turizmu. Zároveň je aj programovým riaditeľom festivalu Iné cesty. 

Organizácia SOSNA sídli v Družstevnej pri Hornáde. Tu je postavený aj známy Hobití dom. Hlavným poslaním združenia je spájať a aktivizovať ľudí s cieľom podporovať a realizovať alternatívne modely riešenia environmentálnych problémov na miestnej a regionálnej úrovni. Programy Ekocentra SOSNA sú zamerané na environmentálnu výchovu a vzdelávanie v Košiciach a okolí. V roku 2016 rozbehla SOSNA okrem iného ojedinelý projekt pre deti Ide sa do lesa. Do projektu sa zapojili školy z Košíc a Spišskej Novej Vsi.

"Nomináciu vnímam ako ocenenie mojej práce v rámci občianskeho združenia SOSNA, ktoré som spolu s manželkou Silviou zakladal v roku 1992. Aktivity, ktoré organizujeme v našom Ekocentre v obci Družstevná pri Hornáde a ktoré sú zamerané na prakticky všetky vekové skupiny, z veľkej miery navštevujú najmä Košičania. Je to pre nás veľké zadosťučinenie, pretože v tomto meste sme vyrastali a dlhé roky sme v ňom žili. Žiaci, študenti, rodiny s deťmi aj seniori prichádzajú teraz za nami na naše výučbové programy, exkurzie, kurzy, festivaly a ďalšie akcie, zamerané na propagovanie udržateľného a voči prírode a prostrediu zodpovedného života. Budova Ekocentra, Hobití dom, Prírodná záhrada a ukážky rôznych alternatívnych techník a technológií vznikli za obrovskej pomoci dobrovoľníkov a slúžia ako praktické ukážky, ako sa dá žiť v súlade s prírodou a prostredím, zdravšie a samozrejme aj krajšie, pretože dávame veľký dôraz na estetickú stránku všetkého, čo tvoríme. Nominácia je pre mňa samozrejme aj milou príležitosťou ešte viac spropagovať Ekocentrum a jeho aktivity, ktoré žijú práve ľuďmi, ktorí ho navštevujú," vyjadril sa na margo nominácie v ankete KOŠIČAN ROKA Štefan Szabó.

Online hlasovanie, kompletný prehľad nominovaných a bližšie informácie na www.kosicanroka.sk.

Čítajte viac: kosican-roka

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím