28.12.16

KOŠIČAN ROKA 2016: vzdelávanie, veda a výskum - osobnosť

Lekár, ktorý uspel v celoslovenskej ankete TOP inovácií v zdravotníctve. Lekárka a primárka, ktorá zabezpečovala vysokú odbornú starostlivosť v jednej z najmodernejších slovenských nemocníc. Profesor ocenený za celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky. Doktorand a autor vynálezu prenosného generátora energie. Všetci títo Košičania sa zaslúžili o rozvoj vzdelávania, vedy a výskumu v našom meste. Rozhodnite, ktorý z nich si zaslúži postúpiť do 2. kola ankety KOŠIČAN ROKA.

Maryna Kačmarčíková - IN MEMORIAM

Lekárka a primárka Kliniky popálenín a plastickej chirurgie Nemocnice Košice - Šaca Maryna Kačmarčíková, sa počas svojho odborného pôsobenia dlhodobo špecializovala najmä na rekonštrukčnú chirurgiu. So svojím tímom plastických chirurgov a dermatológov zabezpečovala širokú škálu operačných výkonov v jednej z najmodernejších nemocníc na Slovensku. Medzi pacientmi bola obzvlášť obľúbená aj vďaka svojej zanietenosti a vynikajúcim odborným schopnostiam. Maryna Kačmarčíková tragicky zahynula pri dopravnej nehode v auguste minulého roka. 

Štefan Vilček

Štefan Vilček je profesorom na Katedre epizootológie a parazitológie UVLF v Košiciach.

V novembri 2016 si z Bratislavy priniesol cenu za celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky, a to za významný príspevok k rozvoju molekulovej diagnostiky a epizootológie vírusových nákaz zvierat.

Vilček počas svojej práce spolupracuje s mnohými významnými zahraničnými profesormi a vedcami, prispieva do množstva slovenských aj zahraničných odborných periodík.

Eduard Veselíny

Eduard Veselíny je lekár a gastroenterológ na Univerzite Louisa Pasteura v Košiciach.

V celoslovenskej ankete TOP inovácie v zdravotníctve, ktorú každoročne vyhlasujú Zdravotnícke noviny získal Veselíny celoslovenské víťazstvo v odbore gastroenterológia vďaka novej endoskopickej metóde vyšetrenia žlčových a pankreatických ciest. Najnovšiu perorálnu cholangiopankreatoskopickú techniku, nazývanú aj SpyGlass system, je možné použiť v rámci ERCP výkonu jedným lekárom. Takéto vyšetrenie povie viac ako röntgen a šetrí pacienta aj lekárov.

Eduard Veselíny aplikuje novú metódu na gastroenterologickom pracovisku I. internej kliniky UNLP v Košiciach. 

Daniel Šlosár

Daniel Šlosár je doktorand Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií na Technickej univerzite v Košiciach. Je autorom vynálezu Chargebrella, za ktorý získal ocenenie Osobnosť roka 2015 v oblasti technológií.

Chargebrella je slovenský startup, ktorý sa venuje vývoju prenosného generátora elektrickej energie. Dokáže nabiť rôzne mobilné zariadenia ako telefóny, tablety či fotoaparáty, má užívateľsky prívetivý dizajn v tvare a veľkosti rúčky dáždnika, jeho vnútorná strana je vyrobená z reflexného materiálu. Daniel Šlosár sa vo svojej práci venuje alternatívnym zdrojom energie a už pred niekoľkými rokmi začal spolupracovať s ekologicky zameraným občianskym združením Sosna v Košiciach.

Online hlasovanie, kompletný prehľad nominovaných a bližšie informácie na www.kosicanroka.sk.
DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím