30.12.16

KOŠIČAN ROKA 2016: vzdelávanie, veda a výskum - subjekt

Druhá najstaršia klasická univerzita na Slovensku, ktorá sa aktuálne pýši aj titulom najlepšia. Fakulta, ktorá získala cenu v kategórii Vedecko-technický tím roka. Zdravotnícky ústav, ktorý má permanentne nadštandardné odborné aj ekonomické výsledky. Najlepšie slovenské gymnázium, ktorého študenti dlhodobo dosahujú nadpriemerné výsledky. Dajte hlas tej inštitúcii v kategórii Vzdelávanie, veda a výskum, ktorá si podľa vás zaslúži postúpiť do 2. kola ankety KOŠIČAN ROKA

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) dlhodobo patrí medzi najlepšie hodnotené univerzity na Slovensku. Zapojila sa do celosvetového hodnotenia univerzít prostredníctvom Worldwide Professional University Rankings RankPro 2015/2016. V prestížnom hodnotení sa zaradila medzi top 500 svetových univerzít a umiestnila sa na významnej 77 pozícii. V hodnotení európskych univerzít sa UPJŠ v Košiciach umiestnila na 35. mieste a v hodnotení slovenských získala dokonca čestné 1. miesto. UPJŠ vznikla v roku 1959 a je druhou najstaršou klasickou univerzitou na území Slovenska. Študuje tu približne 8 700 študentov vo vyše 200 akreditovaných študijných programoch.

Stavebná fakulta TUKE

V novembri 2016 získal odbor Inžinierske konštrukcie a dopravné stavby Stavebnej fakulty Technickej univerzity cenu za vedu a techniku 2016 v kategórii Vedecko-technický tím roka. Tím viedol profesor a renomovaný odborník Stanislav Kmeť. Ocenenie získali za vývoj inteligentných nosných systémov schopných odolávať mimoriadnemu zaťaženiu.  Odbor Inžinierske konštrukcie a dopravné stavby sa orientuje na aktuálne problémy teórie a navrhovania kovových, drevených, betónových, murovaných a materiálovo kombinovaných nosných prvkov, konštrukcií a veľkorozponových konštrukčných sústav.

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) bol zriadený v roku 2003. V marci 2016 sa začala výstavba novej prístavby so štyrmi nadzemnými podlažiami na Ondavskej ulici, ktorú ústav realizoval z vlastných zdrojov. Cieľom nového pavilónu je vytvoriť samostatné oddelenie, ktoré bude poskytovať možnosť implantácie podporných systémov srdca, prípadne aj transplantácie. Výstavba bude znamenať zvýšenie ambulantných a lôžkových kapacít najmä pre pacientov s angiologickými ochoreniami a srdcovým zlyhaním. Nový pavilón by mal znamenať prácu pre približne 90 zamestnancov. Otvorenie je naplánované na január 2018. Ústav dlhodobo vykazuje vynikajúce odborné a ekonomické výsledky v celoslovenskom meradle.

Gymnázium Poštová 

V rebríčku najlepších škôl a gymnázií Slovenska sa podľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) v roku 2016 umiestnilo na 1. mieste v kategórii gymnázií Gymnázium Poštová na Poštovej ulici v Košiciach. Pri hodnotení sa do úvahy brali výsledky písomných maturít, regionálna uplatniteľnosť absolventov a mimoriadne výsledky študentov. Gymnázium vzniklo v roku 1960. V Košiciach, ale aj v celoslovenskom meradle, je známe ako „matematické gymnázium“, keďže už od roku 1974 sú na škole zriadené aj triedy so zameraním na matematiku. Študenti gymnázia dlhodobo dosahujú vynikajúce výsledky v matematických a fyzikálnych olympiádach nielen na domácej pôde, ale aj v medzinárodných súťažiach.

Online hlasovanie, kompletný prehľad nominovaných a bližšie informácie nawww.kosicanroka.sk.
DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím