21.12.16

Debutantka roku je Skyva

Foto: archív Hevhetia

Jednou zo sprievodných akcií osláv 15. rokov pôsobenia vydavateľstva Hevhetia na hudobnom trhu bola aj súťaž pre mladé talenty DEBUT 2017. Spomedzi zaslaných nahrávok vybrala odborná porota speváčku a skladateľku Zuzanu Eperješiovú z Košíc s umeleckým menom Skyva.

Klavíru a spevu sa Skyva venuje už dlhé roky, hoci nie profesionálne. Svoje prvé piesne zložila už na začiatku strednej školy, kde mala možnosť aj nahrať prvé demo s 19 piesňami. 

Slovo a hudba

Veľmi silný vzťah má aj k umeleckému slovu a k jazykom všeobecne (asi preto inklinovala k štúdiu prekladateľstva a tlmočníctva). S podporou ľudí okolo sa jej podarilo vydať debutovú zbierku poézie Piatok a iné vyznania.  

„Myslím, že hudba je univerzálny jazyk, ktorý nás spája na miestach a v situáciách, kde slovo nestačí na to, aby sme si porozumeli. Pre mňa slovo a hudba predstavujú symbiózu, ktorá otvára dvere do duše. V nej je človek ozaj človekom a všetko nepodstatné ustupuje do úzadia. A takéto veci sa snažím popri štúdiu a práci odhaľovať, chápať a pretavovať do piesní,“ prezradila o tom, ako vníma hudbu, Zuzana Eperješiová – Skyva.

Podpora talentov

Umelecké meno Skyva si zvolila pre jeho význam. Tak ako v rozprávkach dobrí ľudia ponúkali blízkym a pocestným skyvy 
chleba, tak by aj Zuzana chcela ponúknuť zo seba kúsok čohosi pekného a dobrého.

„Hevhetia vždy podporovala talenty. Preto súčasťou tohtoročných osláv 15. výročia pôsobenia vydavateľstva na hudobnom trhu bola aj táto súťaž pre mladých debutantov. Sme radi, že sa do nej zapojili muzikanti nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia,” dodal riaditeľ vydavateľstva Ján Sudzina. Album Skyvy vydá Hevhetia v tomto roku. 

(JS)
Foto: archív Hevhetia

Čítajte viac: hudba

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím