PR 04.05.17

Jedenásty ročník Adamcových dní začína už tento víkend

Foto: archív K13

V Kunsthalle sa v dňoch 5. - 6. mája, uskutoční jedenásty ročník prehliadky speváckych zborov Adamcove dni. Na podujatí sa predstavia zboristi zo Slovenska, Česka a Ukrajiny, aby si uctili pamiatku dirigenta, zbormajstra a hudobného skladateľa Vojtecha Adamca, ktorý patrí medzi významné osobnosti slovenského hudobného života.  

Foto: archív K13
Foto: archív K13

Vojtech Adamec sa zaslúžil o rozvoj slovenského zborového spevu a zapísal sa aj do histórie Košíc. Pracoval ako zbormajster speváckeho zboru Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK), neskôr ako dirigent i zbormajster Československého rozhlasu. Okrem práce s profesionálnym orchestrom viedol v rokoch 1964 až 1972 Košický spevácky zbor učiteľov, ktorý sa pod jeho vedením stal jedným z najlepších vokálnych súborov na Slovensku. „Bol to naslovovzatý odborník, milovník ľudových piesní. Svojou charizmou dokázal presviedčať zborových spevákov o kráse spievania,“ povedal bývalý zbormajster KSZU Karol Petróczi.

Predstavia sa aj zahraničné súbory

Adamcove dni už tretí rok organizujú Košické kultúrne centrá - K13. Prehliadka speváckych zborov, spojená s menom Vojtech Adamec, sa konala nepravidelne a mala niekoľko prestávok. V roku 1994 ju obnovila Asociácia východoslovenských speváckych zborov, ale pre nedostatok financií sa v roku 1999 opäť ukončila. V roku 2005 sa do organizovania pustilo Krajské osvetové stredisko v Košiciach a o dva roky neskôr sa uskutočnil ešte 
8. ročník Slávností zborového spevu Vojtecha Adamca. Od roku 2015 podujatie organizuje mestská organizácia K13 pod názvom Adamcove dni a od roku 2017 je spoluorganizátorom OZ Košický spevácky zbor učiteľov (KSZU).

„Znovu sa tak vytvoril priestor na prezentáciu jednotlivých zborových telies nielen z východného Slovenska,“ hovorí členka organizačného tímu Lucia Potokárová. 

Ďalej dodáva, že myšlienkou podujatia je jednoznačne oceniť úsilie spoločenstva ľudí, ktorí si uvedomujú, že história národa tkvie v jeho známych aj menej známych osobnostiach. „Aj to je dôvod, prečo organizátorov veľmi teší tohtoročná medzinárodná účasť na slávnostiach zborového spevu Vojtecha Adamca.“

Skladby z minulosti i súčasnosti

Na podujatí zaspievajú zboristi BONA FIDE (Rimavská Sobota), LUMIR (Brno), ROZKVET (Prievidza), Košický spevácky zbor učiteľov, Chorus Universitatis Šafarikianae z Košíc a Gréckokatolícky zbor ot. Vološine Mukkačevskej Eparchie z Užhorodu. 

Milovníci zborového spevu sa môžu tešiť na skladby z obdobia renesancie, baroka, romantizmu až po súčasnú tvorbu. Zvláštny charakter prehliadke dodajú úpravy ľudových piesní, ktoré pochádzajú z regiónov zúčastnených speváckych zborov. Záver tradične bude patriť hymne festivalu a skladbe Slovensko moje, ktorej autorom je Vojtech Adamec.  

(JH)
Foto: archív K13

Čítajte viac: koncerty kunsthalle

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím