12.05.17

Program Tabačky na najbližšie dni

13. 5., sobota, 16:00 h  vstup voĽný

13. 5., sobota, 16:00 h, vstup voĽný
2. narodeniny Tabačky: Hańba (PL) + Cascabel (SK)
(koncert - párty - grill)

Hańba (PL)
Pouliční poľskí rebeli tvrdiaci, že punk vznikol v robotníckych predmestiach Krakova v medzivojnovom Poľsku. Ich texty vychádzajú z tvorby poľských básnikov tohto obdobia, ich folk-punk je výsledkom pôsobenia vo folkových, klezmerových, punkových, indie-rockových, metalových a dokonca aj elektronických zoskupeniach.

Cascabel (SK)
Folkpunkové kvarteto z Banskej Bystrice. Netypické rýchle akustické gitary spolu s husľami a cajonom vytvárajú chytľavé melódie. Názov Cascabel vznikol na základe amerického „ghost townu“, ako parafráza odohratých prvých akcií, kde to bolo tiež ako v dákom ghost towne. Kapela má za sebou turné po Rusku, Škandinávii, Poľsku a po Pobaltí. Momentálne pripravuje novú  6 piesňovú nahrávku, ktorá vyjde aj na vinyle, ponesie názov „Blood, wood & rats“. V lete k nej majú pripravené turné po Írsku, Anglicku a Nemecku.

Viac info: www.tabacka.sk

15. 5., pondelok, 19:00 hvstup DOBROVOĽNÝ Pevná väzba: Láska & Sex (literatúra) Knihy o ktorých budeme hovoriť: Elfriede Jelinek - Pianistka, Pavel Vilikovský - Román Pes na ceste  Elfriede Jelinek je provokatívna rakúska laureátka Nobelovej ceny. Rakúska literárna tvorba pár  posledných desaťročí pôsobí dojmom estetiky škaredého, pretože - slovami jednej z jej predstaviteliek - správna literatúra má dvojité, niekedy aj trojité dno, pod ktorým sa skrýva to, o čom sa obvykle v slušnej spoločnosti nehovorí: súkromné aj spoločenské tabu. Na dno duše učiteľky klavíra, uväznenej medzi svoje najtemnejšie túžby a nemožnosť ich naplniť, nás zavedie dej škandalózneho románu Pianistka.  Pavel Vilikovský je slovenský prozaik, prekladateľ a publicista, viacnásobný laureát prestížnych literárnych cien. Viac, než dej príbehu, ho zaujíma jeho rozprávanie, presné vyjadrovacie výrazy, pričom táto presnosť je významotvorná. Román Pes na ceste je (seba)ironizujúcou skratkou, zhustene nazerá na naše národné mýty aj vekom prehodnotené predstavy o sebe samom.   Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

15. 5., pondelok, 19:00 h, vstup DOBROVOĽNÝ
Pevná väzba: Láska & Sex
(literatúra)

Knihy o ktorých budeme hovoriť: Elfriede Jelinek - Pianistka, Pavel Vilikovský - Román Pes na ceste

Elfriede Jelinek je provokatívna rakúska laureátka Nobelovej ceny. Rakúska literárna tvorba pár posledných desaťročí pôsobí dojmom estetiky škaredého, pretože - slovami jednej z jej predstaviteliek - správna literatúra má dvojité, niekedy aj trojité dno, pod ktorým sa skrýva to, o čom sa obvykle v slušnej spoločnosti nehovorí: súkromné aj spoločenské tabu. Na dno duše učiteľky klavíra, uväznenej medzi svoje najtemnejšie túžby a nemožnosť ich naplniť, nás zavedie dej škandalózneho románu Pianistka.

Pavel Vilikovský je slovenský prozaik, prekladateľ a publicista, viacnásobný laureát prestížnych literárnych cien. Viac, než dej príbehu, ho zaujíma jeho rozprávanie, presné vyjadrovacie výrazy, pričom táto presnosť je významotvorná. Román Pes na ceste je (seba)ironizujúcou skratkou, zhustene nazerá na naše národné mýty aj vekom prehodnotené predstavy o sebe samom. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

14. 5., utorok, 19:00 h vstupné 3€/2€ Filmový klub: Cez kosti mŕtvych (film) (Pokot, Poľ./ČR/Nem./SR/Švajč., 2017, r. Agnieszka Holland)  Hlavnou hrdinkou príbehu je postaršia žena  - Janina Duszejko, milovníčka a ochrankyňa zvierat. V jej okolí dôjde v krátkom čase k sérii vrážd spáchaných za záhadných okolností. Duszejko je presvedčená o tom, že vie kto (alebo čo) má zločiny na svedomí, avšak nikto jej neverí. Táto jednoduchá kriminálna zápletka je len základom pre netradičnú hru, ktorú sa rozhodla  Agnieszka Holland, spolu s autorkou predlohy a spoluscenáristkou Olgou Tokarczuk, rozohrať s divákom.

14. 5., utorok, 19:00 h, vstupné 3€/2€
Filmový klub: Cez kosti mŕtvych
(film)

(Pokot, Poľ./ČR/Nem./SR/Švajč., 2017, r. Agnieszka Holland)
Hlavnou hrdinkou príbehu je postaršia žena - Janina Duszejko, milovníčka a ochrankyňa zvierat. V jej okolí dôjde v krátkom čase k sérii vrážd spáchaných za záhadných okolností. Duszejko je presvedčená o tom, že vie kto (alebo čo) má zločiny na svedomí, avšak nikto jej neverí. Táto jednoduchá kriminálna zápletka je len základom pre netradičnú hru, ktorú sa rozhodla Agnieszka Holland, spolu s autorkou predlohy a spoluscenáristkou Olgou Tokarczuk, rozohrať s divákom.

14. 5. , nedeľa, 16:00 h Kulinárske popoludnie: Kváskovanie  (komunity) Ďalšie Kulinárske popoludnie zamerané na prípravu domáceho pečiva s použitím techniky kváskovania. Lektorka Natália Maurerová si pre vás prichystala ďalšie skvelé nápady a tipy.

14. 5. , nedeľa, 16:00 h
Kulinárske popoludnie: Kváskovanie
(komunity)

Ďalšie Kulinárske popoludnie zamerané na prípravu domáceho pečiva s použitím techniky kváskovania. Lektorka Natália Maurerová si pre vás prichystala ďalšie skvelé nápady a tipy.

16. 5., utorok, 19:00 hvstupné 3€/2€ Dokumenty pre radosť: Zákon Helena (film) (Zákon Helena, ČR, 2016, 78 min., r. Petra Nesvačilová) Mladá herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová sa vo svojom filme rozhodla zachytiť policajtku Helenu Káhnovú, ktorej sa spolu s jej kolegom podarilo v 90. rokoch poslať do väzenia niekoľko desiatok ľudí v kauze tzv. Berdychovho gangu – vrátane Berdycha samotného. Policajtka získala odmenu 10-tisíc českých korún a povýšenie, ktoré jej následne odobrali. Režisérke sa podarilo nadviazať filmový vzťah i so samotným Berdychom a bývalými členmi jeho gangu. Čo motivuje jednu policajtku postaviť sa mafii a čo mladú dokumentaristku, aby sa s touto mafiou kontaktovala a nakrútila o tom film?

16. 5., utorok, 19:00 h, vstupné 3€/2€
Dokumenty pre radosť: Zákon Helena
(film)

(Zákon Helena, ČR, 2016, 78 min., r. Petra Nesvačilová)
Mladá herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová sa vo svojom filme rozhodla zachytiť policajtku Helenu Káhnovú, ktorej sa spolu s jej kolegom podarilo v 90. rokoch poslať do väzenia niekoľko desiatok ľudí v kauze tzv. Berdychovho gangu – vrátane Berdycha samotného. Policajtka získala odmenu 10-tisíc českých korún a povýšenie, ktoré jej následne odobrali. Režisérke sa podarilo nadviazať filmový vzťah i so samotným Berdychom a bývalými členmi jeho gangu. Čo motivuje jednu policajtku postaviť sa mafii a čo mladú dokumentaristku, aby sa s touto mafiou kontaktovala a nakrútila o tom film?

Viac o programe na www.tabacka.sk
DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím