24.03.17

Program Tabačky na najbližšie dni

(HIGH1) 28. 03., utorok, 19:00 h, free Vernisáž výstavy Lenivosť/ Laziness kurátori: Dorota Kenderová a Jaro Varga /Galéria Hit  Galéria HIT (Dorota Kenderová a Jaro Varga) prezentovala v Tabačke v minulých rokoch sériu kurátorských projektov "Objavenie pomalosti I ", O nude, ktoré nepriamym spôsosbom vyústili do publikácie Je budúcnosť nudná?" a reflektovali marginalizované a pejoratizované spoločenské fenomény pomalosť a nudu. Pripravovaný projekt "Lenivosť" predstavuje ďalšie pokračovanie dlhodobého cyklu. Výstava o "lenivosti" je výstavou o zložitom spoločensko - kultúrnom fenoméne, ktorý je rozsiahlo skúmaný hlavne z psychologickej, ale aj filozofickej perspektívy. Moderná kultúra chápe lenivosť ako pôžitkárstvo, ale aj ako vonkajší prejav depresie, alebo ako vrcholové vývinové štádium ľudskej inteligencie. Lenivosť môže viesť k úsporným riešeniam alebo revolučným objavom. Častokrát je spájaná s tvorbou a kreativitou, dokonca je samotným predpokladom kreativity. V dejinách modernizmu sa k lenivosti odvolávali napríklad ruskí konštruktivisti. Kazimir Malevič považuje lenivosť za skutočnú podstatu ľudstva. Kritizuje politické systémy: kapitalizmus, ktorý lenivosť nedovoľuje a socializmus, ktorý lenivosťou opovrhuje, neuvedomujúc si pritom že je to práve lenivosť z ktorej sa zrodil.  „Bez lenivosti nie je umenie". Mladen Stilinović „Práca je choroba.“ Karl Marx „Práca je hanba.“ Mladen Stilinović

 

Vernisáž výstavy Lenivosť/ Laziness
28. 03., utorok, 19:00 h, free

kurátori: Dorota Kenderová a Jaro Varga /Galéria Hit

Galéria HIT (Dorota Kenderová a Jaro Varga) prezentovala v Tabačke v minulých rokoch sériu kurátorských projektov "Objavenie pomalosti I ", O nude, ktoré nepriamym spôsosbom vyústili do publikácie Je budúcnosť nudná?" a reflektovali marginalizované a pejoratizované spoločenské fenomény pomalosť a nudu. Pripravovaný projekt "Lenivosť" predstavuje ďalšie pokračovanie dlhodobého cyklu. Výstava o "lenivosti" je výstavou o zložitom spoločensko - kultúrnom fenoméne, ktorý je rozsiahlo skúmaný hlavne z psychologickej, ale aj filozofickej perspektívy. Moderná kultúra chápe lenivosť ako pôžitkárstvo, ale aj ako vonkajší prejav depresie, alebo ako vrcholové vývinové štádium ľudskej inteligencie. Lenivosť môže viesť k úsporným riešeniam alebo revolučným objavom. Častokrát je spájaná s tvorbou a kreativitou, dokonca je samotným predpokladom kreativity. V dejinách modernizmu sa k lenivosti odvolávali napríklad ruskí konštruktivisti. Kazimir Malevič považuje lenivosť za skutočnú podstatu ľudstva. Kritizuje politické systémy: kapitalizmus, ktorý lenivosť nedovoľuje a socializmus, ktorý lenivosťou opovrhuje, neuvedomujúc si pritom že je to práve lenivosť z ktorej sa zrodil.

„Bez lenivosti nie je umenie". Mladen Stilinović
„Práca je choroba.“ Karl Marx
„Práca je hanba.“ Mladen Stilinović

Mňága a Žďorp (CZ): 30 rokov na scéne Mňága a Žďorp tento rok oslavuje 30 rokov na scéne. V januári sa zatvorila do štúdia Sono a nahrala v produkcii Milana Cimfeho svoj 13. album “Třínohý pes”. Ten predstaví na veľkom jarnom turné. „Album sme pripravovali dva roky. V domácom štúdiu, na koncertoch, na sústredeniach. Pol roka pred nahrávaním sme vymenili bubeníka a to sa potom z hľadiska ďalšej existencie tohto albumu a vlastne aj našej kapely, ukázalo ako úplne zásadné. A dúfam, že je to na albume počuť, 'kurvadrát',” hovorí so smiechom spevák Petr Fiala.

Mňága a Žďorp (CZ): 30 rokov na scéne
29. 03., streda, 20:00 h, 9€/12€

Mňága a Žďorp tento rok oslavuje 30 rokov na scéne. V januári sa zatvorila do štúdia Sono a nahrala v produkcii Milana Cimfeho svoj 13. album “Třínohý pes”. Ten predstaví na veľkom jarnom turné. „Album sme pripravovali dva roky. V domácom štúdiu, na koncertoch, na sústredeniach. Pol roka pred nahrávaním sme vymenili bubeníka a to sa potom z hľadiska ďalšej existencie tohto albumu a vlastne aj našej kapely, ukázalo ako úplne zásadné. A dúfam, že je to na albume počuť, 'kurvadrát',” hovorí so smiechom spevák Petr Fiala.

Cestou necestou Cestovateľský festival Cestou necestou v Košiciach v marci prinesie 7 pútavých prezentácií PONDELOK  18:00 Evit a Janči Mazancovci - Amerikou pod plachtou a na bicykli 19:00 Evit a 2x Janči Mazancovci - S dieťaťom na zhrdzavenom haluznom tandeme 20:00 Filip Gelačik - Bolívia 21:00 Maroš Matoušek - Japonsko - iná planéta UTOROK  18:00 Maroš Matoušek - Vietnam  19:15 Tomáš Vilček - Cesta okolo sveta Tomas World Expedition 20:45 Michal Knitl - 600 km peši v Kirgizsku  Prezentovať bude 4 národné parky - Pantanal, Chapada dos Guimaraes, Lencois

Cestou necestou
27. 03 - 28. 03, pondelok-utorok, 18:00 h, 7€/12€

Cestovateľský festival Cestou necestou v Košiciach v marci prinesie 7 pútavých prezentácií

PONDELOK

18:00 Evit a Janči Mazancovci - Amerikou pod plachtou a na bicykli
19:00 Evit a 2x Janči Mazancovci - S dieťaťom na zhrdzavenom haluznom tandeme
20:00 Filip Gelačik - Bolívia
21:00 Maroš Matoušek - Japonsko - iná planéta

UTOROK

18:00 Maroš Matoušek - Vietnam
19:15 Tomáš Vilček - Cesta okolo sveta Tomas World Expedition
20:45 Michal Knitl - 600 km peši v Kirgizsku Prezentovať bude 4 národné parky - Pantanal, Chapada dos Guimaraes, Lencois

26. 03., nedeľa, 19:00 h, 3€/2€ Zaostrené na… Jim Jarmusch: Noc na zemi (Night on Earth, Fr./ Jap. / Nem. / USA / VB, 1991, 129 min, r. Jim Jarmusch)  Film sa odohráva počas jednej noci v rôznych časových pásmach v piatich rôznych mestách na Zemi (Los Angeles, New York, Paríž, Rím, Helsinki). Hlavnými postavami sú miestni taxikári a ich pasažieri. Jarmusch pritom jemne parafrázuje typické postavy, žánre a štýly jednotlivých kinematografií z týchto krajín, nechýba tu tak Hollywood, newyorská škola, francúzsky neobarok, talianska fraška či severská temnota.

 Zaostrené na… Jim Jarmusch: Noc na zemi
(Night on Earth, Fr./ Jap. / Nem. / USA / VB, 1991, 129 min, r. Jim Jarmusch)
26. 03., nedeľa, 19:00 h, 3€/2€

Film sa odohráva počas jednej noci v rôznych časových pásmach v piatich rôznych mestách na Zemi (Los Angeles, New York, Paríž, Rím, Helsinki). Hlavnými postavami sú miestni taxikári a ich pasažieri. Jarmusch pritom jemne parafrázuje typické postavy, žánre a štýly jednotlivých kinematografií z týchto krajín, nechýba tu tak Hollywood, newyorská škola, francúzsky neobarok, talianska fraška či severská temnota.

28. 03., utorok, 19:00 h, 3€/2€ KineDok: Cambridge (Bulharsko, 2015, 64min, réžia: Eldora Traykova) Dolni Tsibar je veľká dedina na severe Bulharska – tá najchudobnejšia časť EU. 99% dedinčanov, ktorí tu žijú, sú Rómovia. Kvôli túžbe lokálnych obyvateľov vzdelávať sa nazvali médiá ironicky túto osadu Rómsky Cambridge. Film načrtáva každodenný život na tomto mieste  počas roka.

KineDok: Cambridge
(Bulharsko, 2015, 64min, réžia: Eldora Traykova)
28. 03., utorok, 19:00 h, 3€/2€

Dolni Tsibar je veľká dedina na severe Bulharska – tá najchudobnejšia časť EU. 99% dedinčanov, ktorí tu žijú, sú Rómovia. Kvôli túžbe lokálnych obyvateľov vzdelávať sa nazvali médiá ironicky túto osadu Rómsky Cambridge. Film načrtáva každodenný život na tomto mieste počas roka.

Viac o programe na www.tabacka.sk
DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím