22.12.16

Špeciálne fotografie Košičana objavili Španieli na facebooku

Foto: Ladislav Madlenák

Jediným Slovákom, ktorého pozvali ako oficiálneho fotografa na „historical reenactment“, teda rekonštrukciu historickej udalosti Al Quara 1233 do španielskej Alcory, bol Košičan Ladislav Madlenák, momentálne žijúci v Žiline.

Ladislav Madlenák.
Ladislav Madlenák.

Veľkým koníčkom Laca Madlenáka je história. Ako sám hovorí, zaujíma sa najmä o obdobie od gotiky až po II. svetovú vojnu.

Fotoobrazy

„História ma vždy bavila. Pri rekonštrukciách historických udalostí sa mi zdá preto prirodzenejšie tvoriť obrázky, ktoré svojím vizuálom vystihujú dobu a vyzerajú ako obrazy tvorené v období renesancie,“ hovorí fotograf, inak samouk, ktorý má naštudovaných majstrov štetca od renesancie až po klasicizmus a svoje fotografie tvorí postupne po vrstvách tak, aby vyzerali ako obrazy namaľované v tomto období.

História cez objektív

S fotením rekonštrukcií historických udalostí začínal ako divák v Chorvátsku pri antickej rekonštrukcii drámy na pobreží mora. Postupne fotil viac a viac. Jeho fotografie si organizátori podujatí všimli na internete a začali ho pozývať na rôzne medzinárodné akcie. Napriek tomu, že Laco sa venuje tomuto druhu fotografickej tvorby už niekoľko rokov a ako oficiálny fotograf ich fotil v Čechách, Poľsku, Španielsku, na Slovensku, o  existencii reen actmentu Al Quara 1233 donedávna vôbec netušil. Až mu jedného dňa prišla pozvánka od španielskych organizátorov, ktorí ho objavili na Facebooku.

Ukážka tvorby Ladislava Madlenáka.
Ukážka tvorby Ladislava Madlenáka.

Originálny štýl

Zaujal ich Lacov zvláštny, originálny historický štýl a hneď ho pozvali fotiť do Španielska na „reenactment“ každoročne organizovaný na počesť španielskeho šľachtica Pedra Ximena d‘Urrea, ktorý mal veľký podiel na porazení Maurov v Španielsku.

Na akcii, na ktorej sa zúčastňujú Portugalci, Španieli a Francúzi, točili aj dokumentárny film a s Lacom Madlenákom ako s fotografom počítajú aj na budúci rok. Okrem toho je pozvaný fotiť aj historické rekonštrucie do španielskej Larmy, do okolia Brna a  Terezína, do Poľska na akcie gotiky - Tridsaťročnej a tiež Sedemročnej vojny, takže nudiť sa určite nebude...

Natália Novotná

Čítajte viac: fotografia

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím