PR 06.04.17

Unikátny projekt spájajúci nórskych a rómskych hudobníkov na osi Stavanger-Košice

Foto: archív kú

Do projektu sa zapojila aj slávna česko-slovenská speváčka Iva Bittová.

PHUTERDO ØRE je umeleckým a kultúrnym partnerstvom medzi hudobníkmi zo slovenskej rómskej hudobnej komunity a nórskou scénou súčasnej hudby (konkrétne Kitchen Orchestra).

Názov PHUTERDO ØRE je lingvistickou zmesou medzi rómčinou a nórštinou, v kombinácii s významom „otvoreného ucha“ názov projektu reflektuje zámer vytvoriť rovnocenné kultúrne partnerstvo založené na vzájomnom rešpekte. Hlavnou myšlienkou projektu je spojiť nórskych hudobníkov s rómskymi a vytvoriť a vyprodukovať špeciálne hudobné diela k tejto príležitosti na Slovensku a v Nórsku. Hudba je skomponovaná nórskym skladateľom Nilsom Henrikom Asheimom a českou skladateľkou Ivou Bittovou – pričom obaja sa zamerajú na fúziu tradičných rómskych piesní so súčasnou estetikou a technikami.

Tento projekt zastrešujú dve organizácie: Tou Scene (Stavanger) a Cinefil (Košice, Kino Úsmev), ktoré vytvorili  cenný základ projektu.

Foto: archív Kino Úsmev
Foto: archív kú

Projekt je založený na rovnocennej fúzii medzi etnickou tradíciou (tradičná rómska hudba) ako aj inovatívnosti súčasnej hudby – v projekte reprezentovanej nórskou improvizačnou hudbou. Spoločný základ – ktorý hudobne spája tieto dve kultúry – je prítomný v oralite hudby, v ktorej je základný princíp založený skôr na počúvaní ako len na interpretácii notovo zapísanej hudby. Navyše, tento projekt využíva improvizáciu ako dôležitý element vystúpenia, umožňujúci každému hudobníkovi obratne riadiť hudobné sústavy osobným a osobitým spôsobom. Improvizácia je preto štrukturálnym tmelidlom, ktorý zaručuje estetickú individualitu (osobné vyjadrenie) a interakciu skupiny.

„Veríme, že projekt má posolstvo stierania hraníc. Či už medzi rôznymi etnikami, krajinami či hudobnými štýlmi. Tento projekt je dôkazom, že vždy je možné nájsť spoločný jazyk a komunikačný kanál, aj napriek veľkým bariéram. Bolo veľmi zaujímavé sledovať hudobníkov v procese tvorby, kde ich jediným komunikačným médiom boli ich vlastné hudobné nástroje, väčšina napríklad nevie po Anglicky a aj napriek tomu vzniklo dielo s vysokou umeleckou hodnotou.“ vyjadril sa Lukáš Berberich, umelecký riaditeľ projektu.

Foto: archív Kino Úsmev
Foto: archív kú

V rámci projektu prebiehajú štyri workshopy, kedy hudobníci počas niekoľkých dní spoločne improvizujú a vytvárajú nové hudobné dielo. Premiéru bude mať 22.apríla v Stavangeri (Nórsko). V budúcnosti sa plánuje vydanie dokumentárneho filmu o tomto výnimočnom experimentálnom projekte, pre tých, ktorí tento premiérový koncert nestihnú.

Projekt PHUTERDO ØRE je financovaný z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky

Kino Úsmev
Foto: archív Kino Úsmev

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím