15.04.17

Crossfiťáčka Zuzana Tencerová: Človek nemusí hladovať, aby vyzeral dobre

Dvadsaťdvaročnú Zuzanu Tencerovú nezaujímajú pohľady a názory na jej postavu. Študentka prekladateľstva a tlmočníctva sa aktívne venuje CrossFitu už tretí rok. Sila a vytrvalosť jej otvorili cestu k vzpieraniu, ktoré nepatrí medzi atraktívne, či dominantné ženské športy.

Čo vás priviedlo k CrossFitu?

Priviedol ma k tomu môj brat. Nikdy som nepatrila k dievčatám s dokonalou postavou. Vďaka nemu som prestala riešiť, ako vyzerám a začala sa sústrediť nato, čo dokáže moje telo. Je to zaujímavý vysoko intenzívny šport, ktorý v sebe nezahŕňa len silový a rýchlostný tréning. Jeho súčasťou je mix výbušných a dynamických cvikov spojených napríklad s gymnastikou, či vzpieraním. Tiež nie je vekovo ohraničený. Môžu sa mu venovať deti, ale aj starší ľudia. Aj moja mamka sa tomu venuje. Má 50 rokov a je v najlepšej kondícii svojho života.  

Kde sa zrodila myšlienka vzpierania? Je tento šport náročný pre ženu? 

Vzpieranie úzko súvisí práve s CrossFitom. Lákalo ma spojenie ladnosti a rýchlosti. A tréner vo mne videl potenciál. Nevenujem sa mu dlho približne rok. Neexistuje tu lavička, stojany ani žiadne iné podpory. Vyžaduje si disciplínu a zdravý rozum pri výbere správnej váhy pre svoje schopnosti. Podľa mňa je to najlepšie, čo pre ženu môže byť. Aj keď vzpieračské cviky nadhod a trh patria medzi technický najnáročnejšie cviky vôbec. Ženy sa nezmenia len fyzicky, ale aj psychicky. Prestanú sa báť a nadobudnú pocit, že vo vnútri sú dosť silné, aby čelili hocičomu.

Koľko kilogramov dvihnete? 

Moja váhová kategória je do 75 kíl. Keďže vzpieranie sa týka dvoch disciplín trhu a nadhodu. Tak aj váha, ktorú dvihnem, je iná. Pri trhu, kde musím zdvihnúť činku jedným pohybom nad hlavu je to 76 kíl. V nadhode dvihnem 86 a to činku najprv dostanem na rameno a potom nad hlavu. Nie je to síce veľa, ale dúfam, že sa to zlepší.

Držíte diéty? 

V prvom rade som vegetariánka a snažím sa žiť i jesť zdravo. Strava je v mojom športe palivom. Napríklad v niektorých športoch ide o vzhľad tela. Ja jem, aby som vládala a mala dosť energie pri tréningu. 

Stal sa vám nejaký úraz? 

Zatiaľ nie. Pociťovala som únavu i bolesť tela. Ale to vyrieši regenerácia, spánok, pravidelná strava a sauna.

S akými reakciami okolia ste sa stretli?  

Podľa mňa je najväčšou chybou spoločnosti vnímanie žien, ktoré vzpierajú. Pretože sa tomu na Slovensku venujú hlavne muži. Ľudia si predstavia 130 kilogramovú obéznu ženu. To už zdravé nie je, lebo tréneri ju nútia aby vážila čo najviac. Reakcie boli rôzne. Aj moji rodičia reagovali rozdielne, ale podporujú ma v tom. Otec sa bál, že budem dvíhať ťažké váhy a stane sa zo mňa obrovská žena.

Svojou silou sa vyrovná nejednému chlapovi. Jej snom je dostať sa na olympiádu
Svojou silou sa vyrovná nejednému chlapovi. Jej snom je dostať sa na olympiádu

Cítite sa byť atraktívna pre mužov?

Sto chlapov, sto názorov. Zažila som aj na názor, že vyzerám ako chlap. Osobne si myslím, že chlapi sa boja toho, že žena bude silnejšia ako oni. Avšak mužom, ktorí cvičia sa to páči. A naopak, ženy sa boja veľkých svalov, aby nevyzerali ako mužatky. Nezáleží mi na tom, čo si myslia iní muži. Môjmu priateľovi sa páčim a ja som s tým spokojná, lebo som spokojná sama so sebou. 

Aké sú vaše plány do budúcnosti? 

Šport ma baví, som mladá s množstvom plánov. Chcem sa aj naďalej aktívne venovať vzpieraniu. Tvrdá drina mi v minulom roku priniesla krásne druhé miesto na majstrovstvách Slovenska. Teraz mám ambíciu zúčastniť sa majstrovstiev Európy, ktoré sa bude konať v Albánsku. Samozrejme ako každý športovec sa chcem dostať na majstrovstvá sveta a olympiádu. Robím všetko preto aby sa mi to podarilo, aj keď je to náročné. Niekedy príde zlý deň a myšlienky sa uberajú smerom, že s tým prestanem. Našťastie hneď pominú

Čo by ste poradili ženám? 

Možno si niekto povie, že som mladá a neviem čo je život. Treba si však uvedomiť, ako je v dnešnej dobe prostredníctvom médií rozosielaná správa, že naše telá nie sú dosť pekné, dosť štíhle. Potom sa ženy trápia drastickými diétami, ktoré im dokážu uškodiť. Chcela by som prispieť k tomu, aby ženy prestali riešiť výzor a vážili si zdravie. Keď začnú s CrossFitom, tak pomaly odhaľujú, že dokážu robiť veci, o ktorých sa im ani nesnívalo. 

Jana Hrabčáková
Foto: StevieD photograpfy

Čítajte viac: vzpieranie

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím