29.03.17

Nohavice, ktoré ovládli svet

Foto: shutterstock

Z pôvodného pracovného oblečenia amerických baníkov a zlatokopov sa stal jeden z najobľúbenejších odevov na celom svete. Džínsy sú dnes najuniverzálnejším módnym kúskom, ktorý nemôže chýbať v žiadnom šatníku.

Modré nohavice z trvanlivej hrubej látky s názvom denim majú vyše 140 rokov. Za ten čas sa stali súčasťou dámskej, pánskej, ale aj detskej módy. Ich strihy sa však neustále menia. Najprv to boli mrkváče, potom zvoňáky, neskôr slim rifle a pred pár dňami sa na trhu objavili džínsy s priehľadnou plastovou fóliou.

Vysoká kvalita za dobrú cenu

Rifle pochádzajú z Ameriky. Vymyslel ich však nemecký imigrant, ktorý sa do USA prisťahoval počas zlatej horúčky v polovici 19. storočia. Levi Strauss si otvoril továreň, kde vyrábal pracovné oblečenie z denimu určené pre baníkov a zlatokopov. Povesť o odolnej látke a dobrej cene (stáli jeden dolár) sa rozšírila po celej Amerike a rifle si postupne začali kupovať farmári, plantážnici a kovboji.

Aj napriek tomu, že rifle zaznamenali veľký úspech, Levi nebol spokojný s ich životnosťou. Džínsy podľa neho potrebovali ešte viac spevniť. K zdokonaleniu modrých nohavíc ho inšpiroval lotyšský krajčír Jacob Davis, ktorý patril medzi jeho stálych zákazníkov. Prišiel s nápadom, že by rifle mohli byť spojené nitmi, čím by šitie bolo pevnejšie. Levi bol touto myšlienkou nadšený, a tak si ich spolu s Davisom dali v roku 1873 patentovať. 

Na trhu sa prednedávnom  objavili rifle s priesvitnou fóliou na kolenách. foto: nordstrom
Na trhu sa prednedávnom objavili rifle s priesvitnou fóliou na kolenách. / foto: nordstrom

Zvoňáky či mrkváče

Rifle sa stali módnym fenoménom a obľubu začali nachádzať nielen v pracovnom, ale aj v bežnom živote. V 50. rokoch boli považované za symbol rebélie. Nosili ich najmä mladí ľudia, ktorí sa chceli od ostatných odlíšiť.

Ich slávu ešte viac rozšíril rockenrolový kráľ Elvis Presley a americké herecké hviezdy James Dean a Marlon Brando. V roku 1961 sa vo filme Mustangy objavila v rifliach aj Marilyn Monroe, čo pre tento kúsok oblečenia znamenalo obdobie zlatého veku. Vyznačovalo sa novými strihmi a vylepšeniami.

V 70. rokoch módnu scénu ovládli zvoňáky, v 90. rokoch zase mrkváče s vysokým pásom. Pred- nedávnom sa u nás udomácnili rifle s potrhaným efektom a taktiež džínsy s názvom boyfriendy, čo sú denimové nohavice rovného a voľnejšieho strihu. 

Netradičný výstrelok

Módny priemysel prišiel pred niekoľkými dňami s ďalšou novinkou. Na trhu sa objavili rifle, ktoré majú v oblasti kolien našitú priesvitnú plastovú fóliu. Nazývajú sa „clear knee mom jeans“, čo môžeme voľne preložiť ako priehľadné kolená na maminých džínsoch. Keďže majú vysoký pás a voľnejší trojštvrťový strih, svojím vzhľadom oživujú retro módu. Tvorcovia týchto riflí tvrdia, že priesvitnou fóliou navrátia zašlú slávu džínsom, ktoré už vyšli z módy. Rifle sú podľa nich originálne a unikátne najmä kombinovaním materiálov (rifľoviny a plastu). Tento výstrelok však nie je vôbec lacný. Stojí až 95 dolárov. Či sa na módnom trhu ujme, je otázne. 

Foto: nordstrom, shutterstock

Čítajte viac: oblecenie moda

Luxová
Zdieľať článok:

Michaela Luxová je absolventkou masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Prácu redaktorky si vyskúšala v internetových aj v printových denníkoch. Svoje kreatívne myslenie v súčasnosti využíva na pozícii redaktorky a veducej magazínu KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím