12.12.16

„Všetko je, ako má byť“

Foto: Veronika Janušková

Jedným z divácky úspešných programov televízie KOŠICE:DNES je relácia Nečakaný hosť. Ako prezrádza názov, naši redaktori nečakane prepadnú známu osobnosť doma, v štúdiu, na pracovisku či kdesi na ulici, aby ju vyspovedali.

Módna návrhárka Ida Sándor tvorí a pôsobí v Košiciach, no patrí medzi najvychytenejších kreatívcov v oblasti módy na Slovensku. Nedávno oslávila 10. výročie svojej tvorby veľkolepou módnou prehliadkou v Kunsthalle. My sme ju navštívili v jej ateliéri.

Máte momentálne veľa práce?

(Smiech) Sezóna je v plnom prúde, mám po módnych prehliadkach, je veľa akcií, takže sme vo „švungu“...

Koľko času denne trávite prácou?

Je toho dosť - som nielen zamestnaná, ale zároveň aj matka, takže chcem byť aj s deťmi. Môj deň sa začína veľmi skoro a je veľmi dlhý. Zvyknem vstávať okolo šiestej, ale už o tej desiatej večer som ozaj unavená. Takže tá jedenásta je maximum...

Aký je váš názor na second handy?

Dajú sa tam nájsť zaujímavé kúsky. Nie sú to bežné veci z konfekcie, teda čo práve letí a je v obchodoch. Myslím si, že keď sa to dobre zmixuje, tak je to super.

Čo vás baví na práci módnej návrhárky?

Všetko (smiech). Najradšej vyberám látky, na výbery chodím sama. 

Čo je počas tohtoročnej plesovej sezóny trendy?  

Nie je to klišé, ak poviem, že návrhári sa tým neriadia, ale chcú si nájsť vlastnú cestu. Aj ja radím svojím klientkam aby sa neriadili trendmi, ale vybrali si, čo majú rady a dobre sa v tom cítia. Čo sa týka plesovej sezóny, mám rada puzdrové šaty z výnimočnej alebo efektnej látky. Myslím si, že toto je nadčasové, čo nikdy nevyjde z módy  - vieme ich každý rok nejak obmeniť, takže to vyzerá, akoby stále boli iné.

Čo je podľa vás najväčšie módne faux pas?

Ak na žene vidieť, že sa necíti dobre, že sa ošíva, stále sa upravuje. Taký model by si nemala vybrať. No a potom veľmi úzke šaty, hlboké výstrihy, to veľmi nemusím.

Koľko hodín ste najdlhšie pracovali na modeli?

Pre mňa sú charakteristické patchworky. Je to veľmi piplavá práca, pri nej strávim ozaj veľa, veľa hodín, aj niekoľko dní. Šijem si ich sama, nezaťažujem tým krajčírky. 

FOTOUDALOSŤ: Veľkolepá módna prehliadka Idy Sandor v obrazoch

Viac k téme

04.11.16
FOTOUDALOSŤ: Veľkolepá módna prehliadka Idy Sandor v obrazoch

Zvyknete byť pri práci aj netrpezlivá?

Určite, človek by už chcel niečo rýchlo, rýchlo dokončiť, ale viem, že to chce trpezlivosť, aby výsledok naozaj stál za to.

Koľko módnych prehliadok máte za sebou?

Nemám to spočítané.

A v tejto sezóne?

Od jesene som sa prezentovala na bratislavskom Fashion Weeku, potom na košickom Fashion Weeku, absolvovala som moju autorskú prehliadku a niekoľko menších aj súkromných akcií. 

Na ktorú z prehliadok nikdy nezabudnete? 

Na moju poslednú autorskú v Kunsthalle. Bola to veľká produkcia, pekné mólo v tvare U, lebo ten priestor nám dovolil sa s tým vyhrať. Takže táto bola taká môjmu srdcu blízka. Aj preto, že tam boli deti. Keďže ja mám predčasne narodené deti, tak sme to takto spojili s neonatológiou. Myslím si, že to chytilo za srdce.

[podcast slug="necakany-host-25-ida-sandor"][/podcast]

Mávate trému, keď ste na prehliadke?

Obrovskú. Rokmi to možno trošku opadlo. Všetko to ale prežívam, a keď po prehliadke vyjdem na mólo, tak nevidím, nepočujem, je to pre mňa obrovský stres.

Je niečo vo vašom živote, čo by ste zmenili?

Nie, nie je. Nad tým sa ani netreba zamýšľať. Život ide tak, ako treba, čo má vyjsť vyjde, čo nie, tak to treba tak brať. Proste, všetko je, ako má byť. 

Foto: Veronika Janušková

 Smoradová
Cecília Smoradová
vedúci vydania televízie KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Absolvovala UPJŠ v Košiciach v odbore masmediálne štúdiá. Už počas školy začala pracovať ako redaktor spravodajstva TV:NAŠA. Dnes je vedúcou vydania televízie KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím