28.04.17

Hrdí Košičania nesú svoje mesto nielen v srdci, ale aj na tele

foto: Facebook - KOŠICE:DNES

Ohlas, aký vyvolala lokálpatriotka Aťka so svojím tetovaním mestského erbu pod krídlami košických vrán, nás utvrdil v tom, že rodáci vedia byť na svoje mesto naozaj pyšní. Symboly mesta milovníkov Košíc nasledujú všade tam, kam sa pohnú. Poslali nám z nich obrázky. 

Erb, anjel, vrany či Dóm svätej Alžbety na rukách, nohách, boku a na chrbte. Aj takéto výtvory nosia na svojom tele lokálpatrioti, ktorí sa tetovaním pochválili na našom Facebooku. 

Košice v Anglicku

S nemalým tetovaním košického erbu, nad ktorým stojí anjel, sa na svojej nohe popýšil Peter Urban. Hoci žije a pracuje v zahraničí, chcel si tam priniesť časť domoviny: „Aby bol kúsok môjho rodného mesta do smrti so mnou,“ odpovedal bývalý Košičan Peter. V Anglicku žije už osem rokov, no jeho láska k domovu neslabne.

Svoje telo chce o tetované symboly Košíc dokonca rozšíriť. „Plánujem to ešte doplniť pekným nadpisom Cassovia a lietajúcimi vranami okolo." Rodený Košičan rozmýšľa aj nad Dómom svätej Alžbety či zvonom Urbanom: „Keďže aj ja som Urban,“ dodáva. Na tetovanie ďalších znakov obetuje aj druhé lýtko. „Hoci je tetovanie na lýtku bolestivé, pre moje rodné mesto to vydržím.“ Domov chodí často a rád, avšak v Anglicku je spokojný s prácou na pozícii hotelového manažéra. Do Košíc by sa niekedy v budúcnosti rád vrátil.

Tetovanie erbu povolené

Používanie symbolov mesta však nie je jednoduché. Podľa Všeobecne záväzného nariadenia o používaní symbolov mesta Košice je v niektorých prípadoch potrebné požiadať o povolenie na ich zverejnenie.  Mesto tak môže udeliť súhlas pri používaní erbu a štítu spolu s pravidlami, ktoré sa s nimi spájajú.
Na to, či sa VZN vzťahuje aj na tetovania symbolov Košíc na telo vlastníka, sme sa opýtali. Pre hrdých lokálpatriotov máme dobrú správu. Podľa hovorcu mesta Košice Jozefa Marka sa Všeobecne záväzné nariadenie týchto prípadov netýka. Preto si nadšenci tetovania a milovníci Košíc môžu tetovať erby či iné odzrkadlenia Košíc bez starostí, že porušujú nejaký predpis. 

foto: Veronika Janušková
foto: Veronika Janušková

foto: Facebook - KOŠICE:DNES

Čítajte viac: tetovanie

Točiková
Zdieľať článok:

Je absolventkou mediálnych štúdií v Prešove. Popri štúdiu praxovala v Zajtrajších novinách či Korzári. Počas filmového festivalu sa podieľala na prílohe denníka artfilmfest:dnes. Momentálne pôsobí v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím