17.05.17

Príde šéf svetovej atletiky Sebastian Coe do Košíc?

Foto: tasr

Na športový sviatok v našom meste sa snažia organizátori Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach každoročne dotiahnuť rôzne osobnosti a stálice svetovej atletiky. Na tohtoročný už 94. ročník MMM poslali oficiálne pozvanie Sebastianovi Coeovi, prezidentovi Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF)!

Príde šéf svetovej atletiky Sebastian Coe do Košíc?

Viac k téme

17.05.17
Príde šéf svetovej atletiky Sebastian Coe do Košíc?

„Pripomíname si dvadsať rokov od organizovania majstrovstiev sveta v polmaratóne, ktoré sa v Košiciach konali v roku 1997. Bola to vtedy veľká športová i spoločenská udalosť, ktorá si zaslúži, aby sme si ju pripomenuli. Živé televízne vysielanie z Košíc putovalo vtedy do viac než šesťdesiatich krajín sveta. Celkom logicky sme sa preto pri tejto príležitosti rozhodli pozvať do Košíc na Medzinárodný maratón mieru šéfa svetovej atletiky,“ prezradil zaujímavosť riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Skvelý atlét, úspešný funkcionár

Prezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) Sebastian Coe je významnou postavou medzi svetovými športovými funkcionármi. Bývalý úspešný britský atlét bol najprv šéfom organizačného výboru olympijských hier 2012 v Londýne. V auguste 2015 sa stal prezidentom IAAF, no ešte predtým bol už od roku 2007 viceprezidentom tejto atletickej organizácie.

Šesťdesiatročný Coe je dvojnásobný olympijský víťaz v behu na 1 500 metrov (Moskva 1980, Los Angeles 1984) a dvojnásobný držiteľ striebra z tých istých olympijských podujatí v behu na 800 metrov. Je tiež európskym šampiónom z roku 1986 v behu na 800 metrov. Okrem toho si na kontinentálnom šampionáte vybehal v tej istej disciplíne aj jedno striebro i bronz a ďalšie striebro získal v behu na 1 500 metrov. Počas svojej športovej kariéry vytvoril celkom jedenásť svetových rekordov. 

Bol by to úspech športovej diplomacie

„O jeho športovej kariére netreba zoširoka hovoriť, patril medzi najväčšie atletické hviezdy svojej éry, navyše to bol skutočný rytier športu, povýšený neskôr kráľovnou Alžbetou do šľachtického stavu. Po skončení aktívnej činnosti sa Sebastian Coe vypracoval na vplyvného funkcionára. Verím, že sa nám podarí vylobovať jeho účasť v Košiciach. Počas svojej funkcie prezidenta svetovej atletiky na Slovensku ešte nebol, takže jeho prípadný príchod do našej krajiny by znamenal pre Slovensko značný posun v športovej diplomacii,“ vyjadril sa Branislav Koniar.

Už prišiel do kontaktu s MMM

Doplníme, že Sebastian Coe už tak trochu prišiel do kontaktu s Medzinárodným maratónom mieru v Košiciach. Na začiatku roka 2016 totiž ako šéf IAAF podpísal certifikát „Road Race Bronze Label”, ktorý bol ďalším potvrdením mimoriadnej kvality a prestíže MMM. Uchádzači o takýto certifikát musia splniť viacero náročných kritérií: predpísaný počet elitných atlétov v príslušnom intervale výkonnosti, dosiahnuté športové výsledky, spoluprácu s autorizovanými manažérmi, splnenie antidopingových opatrení, televízne vysielanie a celkové mediálne pokrytie podujatia, ale aj kritériá spracovania výsledkov a všetkých technicko-bezpečnostných opatrení.

Keď triumfoval na olympiáde Veľký okamih športovej kariéry Sebastiana Coea. Britský atlét (uprostred s číslom 254) je takto zachytený na archívnej snímke z 1. augusta 1980 pri jeho zlatom víťazstve v behu na 1 500 metrov na olympijských hrách v Moskve v roku 1980. Coe je dvojnásobný olympijský šampión v tejto disciplíne.

Keď triumfoval na olympiáde

Veľký okamih športovej kariéry Sebastiana Coea. Britský atlét (uprostred s číslom 254) je takto zachytený na archívnej snímke z 1. augusta 1980 pri jeho zlatom víťazstve v behu na 1 500 metrov na olympijských hrách v Moskve v roku 1980. Coe je dvojnásobný olympijský šampión v tejto disciplíne.

(BL)
Foto: tasr

Čítajte viac: beh mmm

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím