21.03.17

Volejbal hrajú už aj na snehu!

Foto: sita

Plážový volejbal patrí medzi najatraktívnejšie letné športy a teší sa čoraz väčšej celosvetovej obľube. Počuli ste už však o snežnom volejbale?

Už podľa samotného názvu je jasné, že kým plážová verzia volejbalu sa hrá v teple a na piesku, snežný volejbal sa hrá na snehu v známych horských strediskách. Druhý ročník série turnajov pod názvom „CEV Snow Volleyball European Tour” sa koná od februára do apríla, organizuje ho Európska volejbalová federácia (CEV). Dejiskami podujatí sú Česko, Švajčiarsko, Slovinsko, Lichtenštajnsko, Taliansko a Rakúsko, prevažne známe lyžiarske strediská v týchto krajinách.

Kolískou tohto športu je Rakúsko

Podobne ako pri „plažáku”, súťažia páry. Sety sa však nehrajú do 21, ale do 11 bodov. Finále sa hrá na tri víťazné sety, eliminačné zápasy na dva víťazné. Víťaz každého turnaja zinkasuje 500 eur v mužskej a 300 eur v ženskej kategórii.

Rodiskom snežného volejbalu je Rakúsko, kde s týmto športom začali v roku 2008 v stredisku Wagrain vo výške 1 850 metrov nad morom. Európska volejbalová federácia zaradila v októbri 2015 snežný volejbal ako nové športové odvetvie do svojho oficiálneho kalendára.

Februárový turnaj v Iráne

Dejiskom prvej mimoeurópskej súťaže v snežnom volejbale bolo tohto roku vo februári lyžiarskej stredisko Dizin v Iráne! Zastrešila ho Medzinárodná volejbalová federácia (FIVB), ktorá na budúci rok plánuje spustiť celosvetovú sériu turnajov. Prvé majstrovstvá sveta by sa mali uskutočniť v roku 2019.

Snežný volejbal pracuje na tom, aby sa stal celosvetovo známym športom a aby sa dostal do programu zimných olympijských hier. Volejbal by sa tak stal vôbec prvým športom na svete, ktorý by sa hral na letnej i zimnej olympiáde. 

(BL)
Foto: sita

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím