05.01.17

Dosiahnite svoj cieľ pomocou predsavzatí

Foto: shutterstock

Nový rok je často vnímaný ako šanca na lepší začiatok. Práve toto obdobie môže slúžiť ako odrazový mostík pre naplnenie snov. Príchod nového roka je však spájaný aj s predsavzatiami, ktoré odzrkadľujú to, čo by sme chceli vo svojich  životoch zmeniť.

Predsavzatia z Ríma

Poďme sa však najprv spoločne pozrieť na to, kde vôbec vznikol nápad dávať si predsavzatia práve začiatkom roka. Traduje sa, že tento zvyk siaha až do obdobia Rímskej ríše, keď bol spájaný s uctievaním boha Janusa, ktorý bol bohom dvoch tvárí a začiatkov. Jedna tvár hľadela do minulosti a druhá zas do budúcnosti. Po Janusovi bol nazvaný aj prvý mesiac v roku – január, v ktorom si ľudia dávali predsavzatie, že ostanú verní nielen cisárovi, ale aj republike.

Zmeňte to, čo vám nevyhovuje

Nový rok je preto odvtedy vnímaný ako symbol nového začiatku. Ľudia často začínajú meniť svoje návyky a vytvárajú si plán, ako dosiahnuť svoje ciele v nasledujúcom období. „Často bilancujú minulý rok, čo sa im podarilo splniť a čo nie. Ak sa objaví nespokojnosť, alebo táto nespokojnosť je dlhodobejšia, ľudia si dávajú predsavzatia. Ak aj vy patríte do tejto skupiny, netreba čakať do nového roka, ale preberte zodpovednosť, buďte aktívni a zmeňte to, čo vám nevyhovuje,“ radí psychologička Lucia Klasová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej 8 v Košiciach.

Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Stanovte si reálne ciele

Snáď najbežnejším predsavzatím do nového roka je skoncovanie s fajčením. No okrem toho sa často stretávame s vetami ako „konečne schudnem“ alebo „začnem pravidelne cvičiť“. Všetko však potrebuje istú dávku disciplíny a rázneho rozhodnutia. Pri predsavzatiach alebo akýchkoľvek zmenách, je dôležité rozvrhnúť si kroky na dosiahnutie daného plánu. „Precízne rozpracovaný postup zabezpečí, že si vieme spätne odkontrolovať, či zmena nastala, čím sa priblížime k vysnívanému cieľu,“ hovorí Klasová. Podľa psychologičky je dôležité stanoviť si reálne ciele, ktoré sa dajú podľa potreby upraviť, čím sa vyhneme sklamaniu. „Každý z nás chce vidieť aj menšie zlepšenia či výsledky, ktoré mu dávajú motiváciu zotrvať a istotu, že je na dobrej ceste. Časový horizont na splnenie by mal byť tiež  primeraný, aby vás to neodradilo,“  dodáva. 

Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Buďte hlavne šťastní

Vyberajte si predsavzatia, ktoré vás budú robiť šťastnými, inšpirujú vás alebo zlepšia váš život. „Možno by stačilo len danú vec obmedziť alebo ju nahradiť inou. Skúste, či by táto alternatíva na začiatku nebola pre vás prijateľnejšia, otestovali by ste si tak aj vašu schopnosť sebakontroly,“ hovorí psychologička.

Čítajte viac: zdravie novy rok

Luxová
Zdieľať článok:

Michaela Luxová je absolventkou masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Prácu redaktorky si vyskúšala v internetových aj v printových denníkoch. Svoje kreatívne myslenie v súčasnosti využíva na pozícii redaktorky a veducej magazínu KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím