05.01.17

Legendárne podniky Košíc, ktoré si svoju slávu zachovali až dodnes

Foto: archív kd

Na Hlavnej ulici v poslednej dobe pribúda  kaviarní, pivární a rôznych hostincov ako húb po daždi. Najmä útulné kaviarničky vo vintage štýle sú pre Košičanov obľúbeným miestom na relax a  rozhovory pri šálke kávy. Rozhodli sme sa, že bližšie preskúmame legendárne podniky, ktoré tvoria kolorit nášho mesta už celé storočia.

[podcast slug="spoznajte-kosice-legendarne-podniky"][/podcast]

Secesná SLÁVIA

V dnešnej dobe nóbl kaviareň a jedna z najkrajších secesných stavieb v meste. Súčasná budova skrášľuje Hlavnú ulicu od roku 1900. Svoju vznešenú históriu ale píše už od 17. storočia, keď ho ako jednoposchodový meštiansky dom prenajímali pre armádu. Na mieste, kde si teraz vychutnávate kávu či chutný obed zahĺbení do rozhovorov s priateľmi sa kedysi ozýval dupot vojakov. Prvé nápoje a jedlo sa tu začali podávať na prelome 18. a 19. storočia. Vtedy sa z obyčajného domu stal hostinec. Neprešlo veľa času a prerobili ho na luxusný hotel. Názov dostal po svojom majiteľovi Jozefovi Schiffbeckovi.

Foto: veja
Foto: veja

V Slávii sa šermovalo, no spievali v ňom aj legendy

Ako roky plynuli, terajšia Slávia poslúžila viacerým účelom. Bola tu napríklad aj škola šermu talianskeho majstra či obchodný dom. V 20. storočí sa zo Slávie stalo to, čím je aj dnes, a to luxusnou kaviarňou s vyšperkovaným interiérom, veľkými oknami a výhľadom na Štátne divadlo v Košiciach. Táto národná kultúrna pamiatka sa do povedomia všetkých Slovákov dostala vďaka hudobnej šou speváka Petra Stašáka, ktorý ju vedel oživiť melódiami retro hudby. Zaspievala si tu aj Helenka Vondráčková či Karel Gott. Kaviareň v roku 2010 zatvorila svoje brány. Košičania okolo nej päť rokov prechádzali a s napätím čakali, kedy sa opäť dostane do prevádzky. Modernú, no zároveň historicky vznešenú reštauráciu a kaviareň opäť otvorili v novembri 2015.

Konzervatívne CARPANO

Táto kaviareň má snáď najdlhšiu tradíciu v Košiciach. V roku 1892 bola na jej mieste cukráreň, ktorú založil Gustáv Megay. Tá sa v Košiciach stala veľmi obľúbenou a nebolo Košičana, ktorý  by okolo nej neprešiel bez toho, aby si tam dal zákusok. Posedenie v „Megayho cukrárni” bolo skrátka neodmysliteľnou súčasťou nedeľných prechádzok. Posedávali v nej aj herci z neďalekého divadla, rôzni umelci či športovci.  Cukráreň nahradila v roku 1982 vináreň Carpano. Naďalej zostala miestom, kde sa ľudia odjakživa stretávali a oslavovali životné jubileá. Rodili sa tu  dokonca aj prvé lásky. Vedeli ste, že svoju vyvolenú si tu našiel aj košický rodák a spisovateľ Sándor Márai či známy slovenský herec Andry Hryc? Možno má práve toto miesto nejakú zvláštnu moc, ktovie...

Záchytný bod Košičanov

Talianska reštaurácia a vináreň, v ktorej sa podávali povestné Palermo špagety, dostala svoj názov po objaviteľovi vermutu – lekárnikovi Benedettovi Carpanovi. Aj keď prešiel podnik v roku 2014 kompletnou rekonštrukciou, pomenovanie si zachoval. Majitelia podniku si uvedomujú, že názov Carpano je skrátka s budovou číslo 42 na Hlavnej ulici úzko spätý a pre Košičanov dobre známy. Socialistický interiér starého talianskeho podniku sa vďaka modernizácii premenil na elegantnú dvojpodlažnú reštauráciu spojenú s kaviarňou. Ak si ale myslíte, že vám tu naservírujú talianske jedlá, tak ste na omyle. V Carpane si totiž dajú záležať na poctivej domácej kuchyni.

Foto: archív kd
Foto: archív kd

BARÁNOK – z krčmy kvalitná reštaurácia

Ak by sme sa trochu vzdialili z centra mesta a vydali sa smerom do Čermeľského údolia, narazili by sme na dobre známu reštauráciu Baránok. Písal sa rok 1840, keď sa v týchto priestoroch otvorila prvá krčma. Furmani, ktorí prechádzali okolo, tu ustajnili svoje kone a potúžili sa  pivom či pálenkou. Netrvalo dlho a krčma sa premenila na hostinec s kúpeľmi s názvom U baránka. Chceli totiž konkurovať neďalekému Bankovu, kam chodili Košičania za relaxom.

Vystriedal mnohých majiteľov

Biznisu sa v roku 1877 chytili bratia Freudenfeldovci, ktorí objekt zveľadili a zriadili v ňom populárny hostinec a očistné kúpele. Niesli názov U bieleho baránka. Podnik sa stal natoľko populárny, že sa o ňom v roku 1889 hovorilo ako o najobľúbenejšom výletnom mieste. Počas 20. storočia vystriedal viacero majiteľov, ktorí ho postupne zveľaďovali. No až v roku 2005 v ňom prebehla rozsiahla rekonštrukcia, ktorá mu dožičila súčasnú podobu historického objektu s kvalitnou reštauráciou a útulným penziónom.

Gastronómia prekvitala aj v Mestskom parku

Nádražná reštaurácia nachádzajúca sa v Mestskom parku ponúkala občerstvenie predovšetkým pre cestujúcich, ktorí sem prichádzali z neďalekej stanice. „Dobrá kuchyňa - vzorná čistota a prvotriedne nápoje,“ takto popísal reštauráciu v roku 1931 jej vedúci Pavel Ušiak. Počas vojny tu rozvoniavala maďarská a francúzska kuchyňa, ktorá jej priniesla titul prvotriednej reštaurácie.

Košičania si onedlho budú môcť vychutnávať gastronomické zážitky aj v Mestskom parku. Foto: archív kd
Košičania si onedlho budú môcť vychutnávať gastronomické zážitky aj v Mestskom parku. Foto: archív kd

Dve budovy v Mestskom parku sú chránenými pamiatkami

Pôvodná reštaurácia Park sa zmenila na Nový Park, v ktorom dnes nájdete kvetinárstvo a záhradnícke potreby. Budova je architektonicky veľmi zaujímava, a  dokonca je chránená ako pamiatkový objekt, no názov už nesie nový a kulinársky zážitok si už odtiaľ neodnesiete. Návrat gastronómie do parku by mal zabezpečiť projekt unikátneho komplexu priamo v zeleni Mestského parku, v krásnej secesnej budove - Korčuliarskom pavilóne, ktorý pod názvom „Villa Sandy” (pomenovaná podľa architekta Korčuliarskeho pavilónu a rodáka z Prešova - Gyula Sándy) bude poskytovať všetkým Košičanom gastronomické služby v rámci novej reštaurácie. Starí Košičania si túto nádhernú secesnú budovu pamätajú ako neodmysliteľnú súčasť parku, ktorá však viac ako 40 rokov chátrala a rozpadávala sa im priamo pred očami. Nielen Košičania, ale aj domáci a zahraniční návštevníci tu budú mať k dispozícii nielen reštauráciu v secesnej budove, ale aj terasu, záhradnú reštauráciu s altánkom, ako i celý rad ďalších športových a kultúrno-spoločenských priestorov spolu s 92 parkovacími miestami v podzemnom parkovisku.

Foto: archív kd
Foto: archív kd
Foto: archív kd
Foto: archív kd

Najslávnejším a najhonosnejším hotelom bol SCHALKHÁZ

Hilton dnes pozná každý. Nestál tu však  odjakživa, no jeho slávu mu predurčil už v roku 1873 Hotel Schalkház. V tej dobe bol totiž najslávnejším a najhonosnejším hotelom Košíc. Meno si prevzal po svojom staviteľovi Lipótovi Schalkházovi, ktorý ho dal vystavať v novobarokovom štýle.  Odvtedy až dodnes je miestom, ktoré vyhľadáva množstvo významných osobností. Zaujímavosťou je aj to, že v roku 1937, keď prešla kaviareň Schalkház veľkou rekonštrukciou, dostala do vienka dokonalé protiletecké zariadenie. To znamená, že v jednej minúte mohli byť zastreté všetky okná.

Zašlá sláva sa mu opäť vrátila

V marci roku 1945, po oslobodení Košíc,  si ho do prenájmu vzal Ľudovít Spolník. Táto zmena znamenala pre Schalkház aj nový  názov -  Hotel Slovan. Do hotela sa však málo investovalo a jeho sláva žiaľ začala upadať. V roku 1962 ho pre havarijný stav museli úplne uzavrieť. Otvorený bol znova v roku 1971 a onedlho sa dočkal aj rozsiahlej prestavby. DoubleTree by Hilton otvoril svoje brány v roku 2009

Spoznajte KOŠICE V TV
Sledujte našu pravidelnú reláciu Spoznajte Košice vždy v deň vydania Magazínu v televízii KOŠICE:DNES

Slivková
Zdieľať článok:

Talentovaná študentka masmediálnych štúdií na UPJŠ, ktorá sa venuje v KOŠICE:DNES publicistike, športu a iným témam.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím