28.03.17

Na Bankove a v okolí sa rúbe jedna radosť

Foto: Veronika Janušková

Masívna ťažba dreva v lesoparku v okolí mesta trápi Košičanov. Podľa Mestských lesov je všetko v poriadku.

Mohutná ťažba sa odohráva medzi Bankovom a Alpinkou, na Starej spišskej ceste, ale aj v lesoparku nad sídliskom Furča.

Výmena názorov 

Výrub má svojich obhajcov i kritikov. „Keby dačo, ide o bežné čistenie Košičanmi vyhľadávanej prechádzkovej lokality. Veď oni to robia pre nás, aby sa niekomu niečo nestalo,“ obhajuje prácu lesníkov na sociálnej sieti Gabriela. Prevládajú však skôr kritické hlasy. „Toto, čo predviedli, je, domnievam sa, amorálny zločin a bezbrehé drancovanie lesa,“ netajil kritiku Peter.

Lesy: Ťažíme podľa plánu

Mestské lesy tvrdia, že zvýšená ťažba bola na ich území v roku 2014 po veľkej veternej kalamite a zo zákona ju museli spracovať. 

„Toho času sa výška ťažieb vrátila na plánovanú úroveň, realizujú sa predovšetkým plánované výchovné a obnovné ťažbové zásahy. Plán na rok 2017 je vo výške 85 000 metrov kubických. Trend vývoja ťažieb na základe schváleného plánu starostlivosti o les je vyrovnaný, pokiaľ nedôjde vplyvom živelnej udalosti ku kalamite spôsobenej prevažne vetrom,“ zdôvodnila svoje kroky v stanovisku mestská akciová spoločnosť Mestské lesy.

Ochranár: Ťažia vo významnej lokalite

Podľa ochranára Ladislava Rovinského Stará bankovská cesta patrí medzi významné lokality košického lesoparku, slúži nielen turistom, ale aj cyklistom a nachádza sa tam aj lesnícky náučný chodník.

„Hospodársky spôsob výrubov má byť podriadený cieľu a účelu, na ktorý bol les vyhlásený ako les osobitného určenia. Spôsob ťažby pri Starej bankovskej ceste podľa všetkého nie je ani podrastový, ani výberkový a ani účelový a je v rozpore s cieľom a zámerom, na ktorý bol tento les vyhlásený,“ konštatoval L. Rovinský. 

Ladislav Rovinský.
Ladislav Rovinský

Košakt: Stromy boli nebezpečné

Obnovou Bankova a priľahlého okolia sa už dlhodobo zaoberá Občianske združenie Košakt. Voči práci na Starej banskej ceste nie je až tak kritické.

„Dennodenne som v tejto lokalite dva až trikrát. Stromy boli označené už pred dvoma rokmi a niektoré boli naozaj nebezpečné. Prebieha tam prerezávka a už lokalitu s dobrovoľníkmi aj čistíme. Verte, keby to bolo čokoľvek iné, neprípustné, tak by som bol prvý, čo by proti tomu bojoval,“ uviedol predseda združenia Ivan Kovalčík. 

Podľa neho vo veľkom v súčasnosti prebieha aj ťažba dreva vo furčianskom lese od vodojemu pri panelovej ceste k Adlerovej a od nej do lesa. „Autá v lese si porobili aj nové cesty, rekreačná funkcia lesa je podstatne narúšaná,“ podotkol L. Rovinský.

Ťažba dreva Mestských lesov (m3)
2010     88 396
2011     86 045
2012     87 283
2013     90 971
2014     98 187
2015     88 196
2016     86 383
Zdroj: Mestské lesy Košice

 

Matej Šulc, Robo Hakl

Aj pri Budimíre padali stromy, holorub v Zlatej Idke bude riešiť polícia

 

Stromy zmizli aj z okraja cesty medzi Budimírom a Družstevnou pri Hornáde a obrovský holorub je aj pri Zlatej Idke.

Mohutné pne zostali po stromoch, ktoré lemovali 4-kilometrový úsek medzi obcami Budimír a Družstevná pri Hornáde. Výrub si všimli ľudia aj na sociálnej sieti. 

„Zavadzali. Mohli zabiť nevinných opitých vodičov, ktorí by sa vracali z diskotéky alebo odniekiaľ,“ ironicky poznamenal Peter. Tibor reagoval tiež v kritickom duchu: „Dajaký reálny dôvod na výrub tých stromov bol, či len potrebovali ďalšie štiepkové drevo na biznis?“ 

Obce vs. kraj

Katastrálne patria pozemky pod obe obce, no starostovia o výruboch informovaní neboli. „Robila to správa ciest Košického samosprávneho kraja,“ uviedol starosta Budimíra Vojtech Staňo. Tvrdí, že o stromy a kríky sa starali a udržiavali ich, aby nezasahovali do vozovky.

Výrub drevín je podľa Košického samosprávneho kraja (KSK) štandardná činnosť správcu, je to jeho povinnosť v rámci údržby ciest.

Cestári vyrúbali stromy medzi Budimírom a Družstevnou pri Hornáde údajne kvôli bezpečnosti. / foto: Robo Hakl
Cestári vyrúbali stromy medzi Budimírom a Družstevnou pri Hornáde údajne kvôli bezpečnosti. / foto: Robo Hakl

Bezpečnosť nadovšetko

„Medzi Družstevnou a Budimírom Správa ciest KSK odstránila prestarnuté ovocné stromy a náletové dreviny na základe rozhodnutia odboru životného prostredia Okresného úradu, ako aj odboru Cestnej dopravy a pozemných komunikácií. Odstránením nežiaducich porastov sa zvýši bezpečnosť cestnej premávky, likvidáciou drevín boli odstránené pevné prekážky z cestného telesa, ktoré by mohli byť potenciálnym nebezpečenstvom pre ohrozenie života pri dopravných nehodách,“ informovala Katarína Jantošovičová z referátu styku s médiami a verejnosťou KSK.

Správcovi cesty z rozhodnutí vydaných na likvidáciu týchto porastov nevyplýva povinnosť zabezpečenia náhradnej výsadby.

Holorub pri Zlatej Idke 

Obrovský holorub stromov zaznamenali turisti aj v okolí Zlatej Idky. Tam patria pozemky súkromníkovi. „Som o tom informovaný. Majú sa sem prísť pozrieť pracovníci zo životného prostredia a riešiť to má aj polícia,“ informoval starosta Zlatej Idky Stanislav Rusnák.

Robo Hakl

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím