19.05.17

Parkovacia firma má dvojaký meter pre žiadateľov o úľavy

Foto: Veronika Janušková

Spustenie posledného z chystaných záchytných rampových parkovísk na Moyzesovej ulici vyvolalo nevôľu viacerých ľudí. Najviac sa však dotklo majiteľa administratívnej budovy spojenej s Angels arénou a jeho podnájomníkov.

Majiteľom nehnuteľnosti je podnikateľ Richard Reday. S tým, čo sa v Košiciach v súvislosti s parkovaním v poslednom období deje, sa podľa jeho slov nemôže stotožniť.

„Treba si uvedomiť, že toto parkovisko je jedinou prístupovou cestou do mojej budovy aj do Angels arény. Už počas jeho výstavby som mal s ľuďmi, ktorí stavbu realizovali, problémy. Cesta k budove bola dlhé mesiace úplne rozbitá. Neustály prach a v zlom počasí aj blato sa, samozrejme, dostávali aj do budovy. Jeden z mechanizmov poškodil plechový kryt na šachte pri budove,“ opisuje situáciu pri stavbe parkoviska R. Reday.

Dvojaký meter

Majiteľ budovy sa pokúsil dohodnúť s vedením spoločnosti EEI na úľavách pre svojich nájomcov. Snažil sa vybaviť aspoň jednu kartu na jednu kanceláriu. Nepochodil, vraj sa to nedá. „To predsa nie je normálny prístup. Parkovanie má byť v prvom rade služba pre obyvateľov mesta, nie biznis. Tak som k nim rovnako pristúpil aj ja. Keď ma žiadali, aby si mohli pripojiť elektrinu z mojej budovy, zamietol som to,“ hovorí Richard Reday.

Mimochodom, v bezprostrednej blízkosti je ďalšie závorové parkovisko – na Strojárenskej pred budovou Verejnej knižnice Jána Bocatia. A na tomto parkovisku stojí značka, ktorá upozorňuje, že knižnica má vyhradených jedenásť parkovacích miest... 

Richard Reday je z prístupu parkovacej firmy rozčarovaný. / foto: eja
Richard Reday je z prístupu parkovacej firmy rozčarovaný. / foto: veja

Zatraktívnenie parkovania? 

Podľa EEI bude znamenať závorové parkovisko prínos pre danú lokalitu. Ak na nej počas stavby parkovali vodiči bez platenia, porušovali nariadenie. 

„Všetky záchytné parkoviská štandardne fungujú v súlade s tým, ako boli naprojektované, a podľa platných pravidiel. V prípade parkoviska na Moyzesovej ulici došlo k zatraktívneniu parkovania, pretože v minulosti bolo toto parkovisko spoplatnené sadzbou jedno euro za hodinu a celková sadz­ba sa mohla vyšplhať až na osem eur. Aktuálne je prvá hodina parkovania zdarma, hodinová sadzba klesla na polovicu a celodenné parkovné stojí dve eurá. Navyše, tak ako na všetkých záchytných parkoviskách, je parkovanie počas sviatkov alebo dní pracovného pokoja nespoplatnené,“ tvrdí mediálna zástupkyňa parkovacej spoločnosti Lucia Chovanová.

Po spustení závorového parkoviska bez platenia nemôžu odísť ani tí, ktorí stáli v priestore medzi športovou halou a električkovou traťou. „V minulosti, podľa slov bývalých vlastníkov budovy, platilo nepísané pravidlo, že na rozdiel od spop­latnenej Moyzesovej ulice tam mohli pracovníci a zákazníci nájomných firiem zaparkovať a mestskí policajti im dali pokoj. Teraz je jediný východ cez rampu. Takto vyzerá podpora firiem podnikajúcich v centre Košíc,“ konštatuje R. Reday.

---

O stromy na Haviarskej vraj neprídu

Nové parkovacie miesta by mali pribudnúť okrem iných lokalít aj na Haviar­skej ulici. Opäť však na úkor zelene, s čím absolútne nesúhlasí mestská časť Košice-Staré Mesto.

„Ešte v júni minulého roka sme dali vyjadrenie k územnému konaniu na viacerých miestach. Konštatovali sme v ňom, že mestská časť nesúhlasí so zvyšovaním počtu parkovacích miest na úkor zelene. Na Haviarskej ulici sme naviac upozornili, že na nákrese nie sú zachytené vzrastlé stromy, ktoré treba doplniť a prispôsobiť projekt tak, aby neboli vyrúbané,“ vyjadril sa k situácii starosta Starého Mesta Ľubomír Grega.

Ustúpia trávniky a stromy miestam na odstavenie áut?
Ustúpia trávniky a stromy miestam na odstavenie áut? / foto: veja

Väčšina domácich na Haviarskej tvrdí, že tam nové parkovacie miesta nechcú. „Dosť blízko sú veľké parkoviská, pri susednom bloku i pri Jumbo centre z jednej aj druhej strany, kde môžu ľudia aj z bloku zaparkovať. Prečo by sme mali prísť o stromy a trávnik?“ nechápe starší manželský pár. Najmä u mladších obyvateľov sme sa však stretli aj s názorom, že nové parkovacie miesta by privítali, aby mali autá neustále pod dohľadom.

EEI tvrdí, že spomínané výhrady rieši. „Projekt na Haviarskej ulici počíta s výstavbou jedenástich parkovacích miest. Na miesto sa vyberie aj geodet, ktorý presnými zameraniami miesta ešte vykoriguje. Vždy je našou snahou minimalizovať zásahy do zelene, predovšetkým do tej vzrastlej. Čiže aj v tomto prípade budeme miesta budovať tak, aby sme stromy obišli,“ informovala nás mediálna zástupkyňa EEI Lucia Chovanová.

Zeleň a ihrisko si ubránili
Obyvatelia dvora za reštauráciou Šport si zeleň pred parkovacími miestami ubránili. Spísali petíciu, ktorej magistrát vyhovel. „Mesto Košice požiada parkovaciu spoločnosť, aby zabezpečila v spolupráci s mestskými časťami vybudovanie náhradných parkovacích miest v iných lokalitách,“ informovala nás hovorkyňa magistrátu Linda Šnajdárová. Iniciátor petície architekt Erik Majerník nám povedal, že toto rozhodnutie ľudí z blokov okolo dvora potešilo. „Zatiaľ sme to písomne nedostali. Počkáme si, kedy bude stavebné povolenie oficiálne zrušené. Aby sme sa nedočkali prekvapenia, že spomínané stromy niekto poškodí a potom bude nutné ich vyrúbať, rozhodli sme sa ich monitorovať kamerou,“ povedal nám E. Majerník. Mesto rešpektovalo aj nesúhlasné stanovisko obyvateľov Jánošíkovej a Žižkovej ulice v mestskej časti Košice-Juh, ktorí si chceli uchrániť ihrisko medzi blokmi. Firma EEI tak bude musieť nájsť nové lokality pre 59 nových parkovacích miest.

 

Foto: veja

Čítajte viac: parkovanie

Ferko
Zdieľať článok:

Má viac ako 21-ročnú novinársku prax. Pracoval v denníku Korzo, Košickom večerníku, týždenníku Markíza, aj denníku Plus 1 deň. Od roku 2014 sa venuje košickým aktualitám a krimi správam ako redaktor KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím