PR 10.05.17

Zdravá voda po celý rok

foto: thermalpark šírava

Jedným zo základných impulzov realizácie projektu termalparku bola predovšetkým existencia geotermálneho vrtu. Thermalpark Šírava je jediné turistické miesto na Zemplíne, ktoré využíva geotermálnu vodu, akú už v 18. storočí používali naši predkovia na kúpeľníctvo.

Celotelovým kúpeľom pri teplote vody 38 – 40 °C v trvaní 20 minút je možné dosiahnuť výraznú relaxáciu svalstva a celkovú hyperémiu. Hypertermálny kúpeľ sa využíva predovšetkým pri ochoreniach pohybového aparátu. Priaznivo pôsobí aj pri chronických gynekologických chorobách, stavoch po operácii ženských pohlavných orgánov a pri liečbe ženskej sterility.

foto: thermalpark šírava
Pri prehliadke sa dozviete aj zaujímavé informácie o technologickom zázemí Thermalparku Šírava. / foto: thermalpark šírava

Geotermálna voda

Zdravé účinky geotermálnej vody v obci Kaluža z hĺbky 960 m poznali už naši predkovia v 18. storočí, keď gróf Imrich Sztáray dal vybudovať v neďalekých Sobranciach kúpele. Prvé písomné zmienky o tejto vode sú však už z roku 1336. Geotermálna voda je dnes využívaná vo vonkajších bazénoch Thermalparku Šírava. Voda vo vnútorných bazénoch pochádza zo 40 m hlbokých studní pohoria Vihorlat. Na udržanie čistoty bazénových vôd sa používa jedna z najmodernejších technológií, pri ktorej sa priamo z kuchynskej soli vyrába dezinfektant. 

„Najväčšou prioritou termalparku je jednoznačne kvalita bazénových vôd. Tejto požiadavke podmieňujeme celý rad opatrení. Od výberu najvhodnejšej vody, cez jej úpravu, filtráciu, ohrev a dezinfekciu, až po vypúšťanie odpadových vôd zbavených dezinfekcie a tepla do recipienta, Zemplínska šírava, s dôrazom na šetrný prístup k životnému prostrediu,“ hovorí hlavný technológ Miroslav Kozma.

 Pre všetky vekové kategórie je pripravené aj zaujímavé rozprávanie hlavného technológ Miroslava Kozmu.
Pre všetky vekové kategórie je pripravené aj zaujímavé rozprávanie hlavného technológ Miroslava Kozmu. / foto: thermalpark šírava

Školský výlet a Deň vody

Všetci žiaci a študenti teraz môžu zažiť školský výlet s pestrým programom priamo v termalparku. Nielenže sa zabavia vo Vodnom svete, ale sa aj čo-to priučia. 

foto: thermalpark šírava
Maskot - Bobrík Šíravík / foto: thermalpark šírava

„Program Deň vody začína obhliadkou technologického zázemia Thermalparku Šírava v prítomnosti hlavného technológa. Obhliadka je doplnená o jednoduchú inštruktáž ekologickej úpravy bazénovej vody a o využití geotermálnej vody. Zameraná je na predmety fyzika a chémia. Ukončená je voľnočasovou aktivitou, a to pobytom vo Vodnom svete na tri hodiny. Školské výlety aj s obhliadkou zázemia je možné dohodnúť aj v doobedňajších hodinách, teda aj v čase, keď termalpark nie je otvorený pre verejnosť. Optimálny počet žiakov je 40. Cena za žiaka základnej školy je 6 € a za študenta strednej školy 7 €,“ približuje marketingová manažérka Thermalparku Šírava Martina Reváková.

foto: thermalpark šírava

Čítajte viac: zabava aquapark

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím