10.10.16

Absurdita na Hlavnej pošte

Pred hlavným vchodom na Hlavnej pošte v Košiciach stále chýba bezbariérový prístup, čo je problémom obzvlášť pre imobilných občanov. Pomôcť týmto ľuďom má nadštandardná služba, ktorá im umožňuje bezprostrednú asistenciu zamestnancov pošty pri vybavovaní ich pohľadávok.

Stačí len, ak zavolajú na telefónne číslo uvedené na ozname a zamestnanci pošty by im mali osobne poskytnúť svoju pomoc. Oznam o možnosti využitia tejto služby  sa ale nachádzal až na samom vrchu schodiska a ľudia si ho tak môžu prečítať po zdolaní strmých schodov. Tam sa však vozíčkari či mamičky s kočíkmi, samozrejme, nedostanú.

Nikto nedvíhal

Na uvedené číslo sme skúšali zavolať aj my, avšak neúspešne. Ani po niekoľkých pokusoch sa nikto neozýval. „Žiaľ, daný pracovník vtedy vybavoval pri priehradke zákazníka a telefón nedvíhal. Za tento nedostatok sa ospravedlňujeme,“ oznámila nám hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Aby na pošte predchádzali podobným situáciám, bude na ozname uvedené aj ďalšie telefónne číslo. „Vedúca pošty Košice 1 taktiež požiadala o nahradenie pevnej telefónnej linky prenosným telefónnym prístrojom, aby sa zamedzilo ďalšej prípadnej nedostupnosti pracovníka,“ dodala Dorčáková. 

Nahnevaní Košičania

Priamo pred poštou sme sa pýtali okoloidúcich, čo si myslia o umiestnení tohto oznamu. „Toho, kto to sem dal, by som posadil na vozík a nech sa sem skúsi vydriapať. Tu hore je ten oznam absolútne zbytočný,“ povedal nám jeden z návštevníkov pošty.

Ľudia však tento problém riešili aj na sociálnych sieťach. ,,Na Hlavnej pošte som bola s kočiarom dvakrát. Prvýkrát som si na pomoc zavolala kamarátku, ktorá mi dieťa dole postrážila. Druhýkrát som si musela poradiť sama a hore schodmi som vyšla tak, že som mala v jednej ruke dieťa a v druhej poskladaný kočík. Ísť tam  takto v zime môže byť ale životu nebezpečné,“ odznelo v jednom z komentárov. 

Oznam už presunuli

Podľa hovorkyne pošty bolo doterajšie umiestnenie oznamu na schodisku kompromisným riešením. „Oznam bol prilepený pri dverách v hornej časti schodiska najmä z dôvodu čiastočného dohľadu SBS, a tým vyššej ochrany pred prípadnými vandalmi, ktorí by označenie mimo dohľad strážnej služby poškodzovali a ničili.“

No po našom upozornení je už oznam nanovo umiestnený v dolnej časti schodiska vo výške priateľnej pre sediaceho vozíčkara.  

Kedy sa ale Košičania dočkajú bezbariérového vstupu na Hlavnú poštu, je stále otázne. Slovenská pošta má totiž priestory v historickej budove v prenájme a navyše samotný objekt je pamiatkovo chránený, čo celý proces výstavby komplikuje. K dispozícii už bolo niekoľko návrhov na realizáciu, ako najpravdepodobnejší sa zdá byť variant so šikmou rampou.

Matúš Pačinda
Foto: Veronika Janušková

 

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím