05.05.17

Bilancovanie po štyroch mesiacoch od požiaru UPJŠ

Foto: Monika Kacejová

Ako prebiehajú rekonštrukčné práce na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ, po štyroch mesiacoch od požiaru, prišiel zbilancovať Minister financií Peter Kažimír s rektorom univerzity Pavlom Sovákom.

Štát poskytol škole 3 milióny eur bez úroku. Univerzita využila zatiaľ 265 tisíc na sanačné práce. „V tomto prípade išlo asi o najrýchlejšiu záchrannú akciu zo strany štátu. Univerzita mala do siedmych dní peniaze na účte,“ uviedol Peter Kažimír. 

Bilancovanie po štyroch mesiacoch od požiaru UPJŠ

Viac k téme

05.05.17
Bilancovanie po štyroch mesiacoch od požiaru UPJŠ

Ministra zaujímalo do akej miery bude poisťovňa schopná kryť poistné plnenie. Taktiež riešili splátkový kalendár univerzity. „Na základe reality, ktorej dnes čelíme sme pripravený posunúť tento kalendár z októbra tohto roka na budúci rok,“ uviedol Kažimír. 

Po odkrytí stropu však školu čakala ďalšia rana a to v podobe drevomorky. Ide o škodlivú hubu, ktorá napáda drevo a tak museli strhnúť väčšiu časť stropu. „Bude potrebné ho úplne zrekonštruovať. Podľa odborníkov sme mohli do piatich rokov čakať ďalšiu skazu,“ uviedol rektor UPJŠ Pavol Sovák. V závere augusta by mohli byť prvé dve etapy rekonštrukcie ukončené. Avšak kvôli drevomorke očakávajú dvojmesačný sklz v ďalších prácach. Budova získa v tretej etape aj novú fasádu a okná. Študenti by mali vkročiť do budovy v akademickom roku 2018/2019.  

Monika Kacejová
Foto: Monika Kacejová

Čítajte viac: upjs poziar

Kacejová
Zdieľať článok:

Mladá talentovaná redaktorka spravodajstva, ktorá sa v KOŠICE:DNES venuje občianskym problémom a tipom čitateľov.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím