17.04.17

Bombu na súde ohlásil recidivista

Foto: Veronika Janušková

Chcel sa vyhnúť súdnemu pojednávaniu, a tak požiadal známeho, aby oznámil bombu. Podľa polície takto prebiehal jeden z marcových falošných poplachov na košických súdoch.   

Zo šírenia poplašnej správy obvinil vyšetrovateľ Jozefa D. (33) z Košíc. Prokurátor podal návrh na vzatie mladíka do väzby, čomu súd na Veľký piatok vyhovel. 

Podľa obvinenia Jozef D. zmaril pojednávanie vo svojej trestnej veci, lebo na ňom mal padnúť rozsudok. Polícia obvinila aj jeho známeho, ktorý mu s tým pomohol

„Prostredníctvom inej osoby telefonicky oznámil na tiesňovú linku 112 falošnú správu o nástražnom výbušnom systéme na košickom súde. V dôsledku toho boli vykonané prehliadky a evakuácia budov, čím spôsobil škodu vyše 10-tisíc eur,“ informoval Milan Filičko, hovorca Krajskej prokuratúry.

Indície o ďalších 

Návrh na väzbu prokuratúra odôvodnila tým, že obvinený ujde alebo sa bude skrývať, a tiež z obavy, že by pokračoval v trestnej činnosti. „V osobe obvineného ide o šesťkrát súdne trestaného recidivistu,“ doplnil Filičko.

Ďalšími bombovými anonymami na košických súdoch sa intenzívne zaoberáme, tvrdí polícia. Nevylučuje, že v niektorých prípadoch mohla telefonovať tá istá osoba. „Máme už aj nejaké indície, ale nemôžeme to bližšie špecifikovať. Doterajšie odhalené prípady ale spolu nesúvisia,“ uviedol viceprezident Policajného zboru Jaroslav Málik. 

Dodal, že verí, že aj v ďalších prípadoch bude polícia úspešná pri vypátraní páchateľov. 

V Košiciach najčastejšie

Hlásenie o uložení výbušniny na súdoch sa v Košiciach stalo takmer bežnou udalosťou. Od začiatku roka preverovali bezpečnostné zložky štrnásť takýchto oznámení.

Vyprázdnené budovy musia stále prehľadať policajti aj s cvičeným psom, v pohotovosti sú hasiči a záchranári. „Pri evakuácii, ktorá trvá dve až tri hodiny, je priemerná finančná strata 10 až 11-tisíc eur,“ uviedla Marcela Gálová, hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach.

V prípade dokázania viny môže Jozef D. dostať trest od troch do ôsmich rokov. Súd mu môže tiež nariadiť uhradenie nákladov na evakuáciu a prehliadku súdnej budovy.   

Foto: Veronika Janušková

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím