08.01.17

Dopravný podnik spustil predaj trolejbusov

Foto: Ivan Fleischer

Zbaviť sa siedmich vozidiel a inkasovať približne 40-tisíc eur, taký je aktuálny plán Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) v trolejbusovej doprave. Primátor Richard Raši zdôvodňuje nezáujem o tento druh dopravy nemožnosťou využiť eurofondy aj na trolejovú infraštruktúru.

DPMK plánuje dva roky po odstavení trolejbusovej dopravy predať tri krátke Škody 14 Tr. a štyri kĺbové Škody 15 Tr. M. minimálne za 40 721,20 eura bez DPH. Vyhlásilo na to verejnú obchodnú súťaž. Prihlásiť sa s ponukou o jeden až sedem kusov vozidiel môžu tak fyzické, ako aj právnické osoby najneskôr do 23. januára. Minimálna cena za vozidlo je stanovená znaleckým posudkom od 5 027,20 eur do 6 625,50 eur bez DPH. Rozhodujúca pri predaji má byť výška ponúknutej sumy za trolejbus. 

Smer Ukrajina?

V prípade, ak sa podarí DPMK nájsť pre vozidlá kupca, pravdepodobne poputujú rovnako ako vyradené električky T3 na Ukrajinu. V októbri tak totiž dopadlo 33 identických trolejbusov Škoda 14 Tr. a 15 Tr. v Bratislave. Dopravný podnik Bratislava za nich od pražskej firmy Mezinárodní inovativní kancelář Bratislava dostal 54 100 eur. 

Nie sú eurofondy

Po Košiciach v  minulosti jazdilo dokopy 27 trolejbusov, z toho 20 kĺbových a 7 krátkych. Pred časom už DPMK nechal niekoľko nepojazdných kusov vyradiť. Tento odpredaj by preto veľmi pravdepodobne znamenal definitívny koniec trolejbusov v meste, aj keď to z oficiálnych miest ešte nezaznelo. 

Primátor Richard Raši v rozhovore pre KOŠICE:DNES koncom uplynulého roka k téme trolejbusov uviedol, že aj keď v roku 2010 sľuboval rozšírenie trolejbusového okruhu, v súčasnosti sú trolejbusy na okraji záujmu pre chýbajúcu možnosť financovať trolejovú infraštruktúru z eurofondov.

„Pokiaľ by bola možnosť čerpať eurofondy na trolejbusy vrátane trolejového vedenia, tak do toho pôjdeme. Škoda, že na rozdiel od iných miest, ktoré majú trolejbusy, u nás bola trolejbusová doprava vybudovaná na krátkom úseku a z hľadiska poskytovania dopravy je minoritná. To znamená, že aj náklady na réžiu a  prevádzku nám kvôli tomu stúpajú. Keby tvorili 50 percent dopravy, tak je to ekonomicky úplne iná situácia,“ vysvetlil Raši.

Foto: Iva Fleischer

Čítajte viac: mhd dpmk

Šulc
Zdieľať článok:

Je absolventom Univerzity Komenského v Bratislave v odbore žurnalistika. Svoju kariéru však odštartoval ako redaktor v Hospodárskych novinách a dnes pôsobí v KOŠICE:DNES ako redaktor spravodajstva.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím