06.12.16

Košická alternatíva bude zverejňovať, ako hlasujú poslanci

Občianske združenie Košická alternatíva od januára začne zverejňovať na svojej internetovej stránke, ako hlasovali jednotliví mestskí poslanci pri témach, ktoré najviac rezonujú medzi Košičanmi. Informovali o tom dnes na tlačovej besede zástupcovia Košickej alternatívy Zdenko Lipták a Tomáš Benetin.

Lipták informoval, že v najbližších dňoch dajú podnet na krajskú prokuratúru, v ktorom pre nezákonnosť napadnú uznesenie mestského zastupiteľstva, ktoré sa týka sa prenájmu komunikácií a parkovísk spoločnosti EEI v desiatich spoplatnených zónach. Podľa neho neboli zo strany mesta v tomto procese dodržané zákonom stanovené lehoty.

Košická alternatíva považuje osobnú zodpovednosť mestských poslancov za svoje hlasovania v mestskom zastupiteľstve pred verejnosťou za veľmi dôležitú a potrebnú, napríklad pri témach týkajúcich sa parkovania, predaja akcií mesta v spoločnosti Kosit, redukcii mestských častí a ďalšie. 

Zodpovednosť za hlasovanie

Každý poslanec musí niesť osobnú zodpovednosť a chceme, aby občania konkrétnej mestskej časti vedeli, ako ich poslanci hlasujú. Chceme ich vytiahnuť z anonymity, aby sa prestali schovávať za výraz „mestské zastupiteľstvo schválilo“ a niesli osobnú zodpovednosť pred svojimi voličmi,“ povedal Benetin.

Zdenko Lipták informoval aj o viacerých podnetoch, ktoré podal na prokuratúru najmä v súvislosti s EEI a rezidentskými kartami pre mestských poslancov zadarmo a pre podozrenie z podvodu pri rokovaní mestského zastupiteľstva.

Hoci už uplynulo 60 dní, ešte sme nedostali odpoveď z košickej krajskej prokuratúry k podozreniu z podvodu pri hlasovaní týkajúcom sa parkovania, mesta a EEI a vytvorenia spoločného podniku, ku ktorému malo dôjsť na zastupiteľstve 12. septembra,“ informoval Lipták. Kritizoval, že primátor Košíc Richard Raši doteraz nezverejnil list - odpoveď z krajskej prokuratúry k otázke parkovacích kariet pre poslancov zadarmo, pričom ho napriek žiadosti prokurátora nezaradil ani na rokovanie nadchádzajúceho mestského zastupiteľstva.

Košická alternatíva pôsobí od roku 2013. Je občianskym združením ľudí, ktorí sa chcú angažovať vo veciach verejných. Členmi združenia nemôžu byť členovia politických strán.

Foto: Veronika Janušková

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím