23.02.17

Križovatka VSS zatiaľ uzavretá nebude. Polícia nesúhlasí s dočasným riešením dopravy - aktualizované

Foto: Veronika Janušková

Počas včerajšieho kontrolného dňa na stavbe modernizácie košických električkových tratí (MET) rezonovala aj otázka pripravovanej celkovej uzávery križovatky VSS.

Križovatka VSS však zatiaľ uzavretá nebude. Polícia nesúhlasí s dočasným riešením dopravy. „Na základe aktuálnych informácií z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, rekonštrukcia križovatky VSS nemôže začať. Prezídium Policajného zboru Slovenskej republiky totiž nesúhlasí s dopravným riešením, ktoré v súvislosti s uzáverou križovatky navrhol dopravný expert Ing. Pavel Titl, autor projektu dočasného dopravného značenia v rámci stavby MET. Nezapracoval do projektu pripomienky Prezídia Policajného zboru SR, ktoré dostal približne pred mesiacom,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré nám zaslala hovorkyňa mesta Košice Linda Šnajdárová.

Spoločnosť Eurovia, ktorá je zhotoviteľom stavby, príčiny výhrad polície k projektu nekonkretizovala. Z jej vyjadrenia však vyplýva, že nedostatky boli v dopravnom značení.

"Zhotoviteľ zapracuje všetky požiadavky Prezídia policajného zboru ohľadom dočasného dopravného značenia tak, aby nebol ohrozený termín stavebných prác," uviedla pre KOŠICE:DNES hovorkyňa Eurovie Lenka Kubejová.

Až neskôr sa na svojej facebookovej stránke k problému vyjadril aj autor projektu Pavel Titl. 

„K dnešnému dňu nemohlo Ministerstvo dopravy a výstavby SR vydať uzávierkové rozhodnutie pre čiastočnú uzávierku križovatky VSS, nakoľko neobdržalo súhlasné stanovisko Prezídia policajného zboru Bratislava k projektu dočasného dopravného značenia, ktoré som spracoval, ako v stupni projektu pre stavebné povolenie a realizáciu stavby, tak aj doplnené o obchádzky a odklony dopravy podľa požiadaviek KDI Košice.

Pôvodný projekt Dočasného DZ pre túto stavbu – uzavretie križovatky VSS – bol Prezídiom PZ odsúhlasený 30. marca 2016, a má ho Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Bohužiaľ, ja som ho nemal, podarilo sa mi získať až dnes a tak som sa mohol oboznámiť aj s pripomienkami, ktoré prezídium malo.

Samozrejme, že projekt navrhol úpravu dopravného značenia pre prvú etapu prác, to je uzavretie križovatky a presmerovanie dopravy. Následné dopravné obmedzenia – napr. počas úprav stredových ostrovčekov – sa neriešili, lebo už ako bolo prezentované, v križovatke sa nachádza množstvo inžinierskych sietí, ktorých ochrana či preložka si bude vyžadovať množstvo ďalších dopravných obmedzení, pričom snahou zhotoviteľa je zabezpečiť prejazdnosť pravých odbočení v maximálne možnej miere a pokiaľ možno v dvoch jazdných pruhoch. Toto sa ale bude riešiť počas realizácie stavby, rozvrhnutej na 5 mesiacov.

A ku konkrétnym pripomienkam prezídia k návrhu dopravného značenia: Prikladám dva výrezy z projektu, vpravo je navrhované dopravné značenie, bežne videné na Slovenských cestách /vrátane už realizovanej časti stavby MET na uliciach B. Němcovej a Zimnej/, odsúhlasené KDI Košice, vľavo je požadované dopravné značenie Prezídiom PZ. 

Bohužiaľ, toto je príčina, prečo Ministerstvo dopravy a výstavby SR nemohlo do dnešného dňa vydať Uzávierkové rozhodnutie križovatky VSS. Napriek tomu, že ako opakujem, prezídium ešte vlani tento projekt odsúhlasilo a súhlasilo s vydaním Určenia DZ ministerstvom.

Žiadosť na Ministerstvo dopravy a výstavby SR o vydanie Určenia DZ a uzávierku križovatky som zaslal v zastúpení zhotoviteľa dňa 6. 2. 2017, spolu s kladným stanovisko ODI Košice – okolie a KDI Košice. Škoda, že ministerstvo si opätovne vyžiadalo súhlas od prezídia, hoci toto ho v marci 2016 vydalo.

Verím, že po dnešných telefonátoch a emailovej korešpondencii s PPZ a MDV SR sa problém vysvetlil, a požadovaná uzávierka bude k posunutému termínu 4. 3. 2017 ministerstvom vydaná. Osobne si myslím, že uzavretie tohto dopravného uzla a presmerovanie dopravy cez víkend pred týždňom jarných školských prázdnin je výhodnejšie ako v pôvodne navrhnutý pondelok ráno.“

(JV)
Foto: Veronika Janušková

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím