09.01.17

Kto vozil drevo cez Ružín?

Foto: sita

Na fakt, že za výrazné zhoršenie statiky mosta môžu nákladné vozidlá s drevom, poukázali koncom minulého týždňa na tlačových konferenciách zástupcovia Košického samosprávneho kraja (KSK) aj poslanci. Mestské lesy, ktoré sa v okolí mosta nachádzajú, za to zodpovednosť necítia.

Riaditeľ Úradu KSK Ondrej Bernát uviedol, že na moste dochádzalo aj napriek obmedzeniam k ich pravidelnému porušovaniu najmä z hľadiska únosnosti. „Naďalej tam chodili ťažké súpravy pri zvoze dreva, dokonca až nad 60 ton. Je tam viacero vlastníkov lesov, sú to štátne lesy, mestské lesy, súkromné..,“ vyhlásil.

Poslanci: Nepísané dohody?  

Ešte jednoznačnejší boli neskôr poslanci Jaroslav Polaček a Rastislav Trnka. Tvrdia, že lesy v okolí Ružína patria mestu Košice, a teda je podozrenie, že dôvodom neváženia vozidiel, ktoré užívali cestu, sú nepísané dohody o vývoze dreva z košických lesov cez most prostredníctvom preťažených vozidiel, na ktoré neplatia cestné pravidlá.  

„Je dôležité, aby sme vylúčili akýkoľvek vplyv, úmyselný či neúmyselný, politického tria Trebuľa-Raši-Žiga na prevádzku mosta, ktorý je ešte stále majetkom nás všetkých,“ vyhlásili poslanci.

Mestské lesy sa však voči tvrdeniam poslancov dôrazne ohradili a od poslancov čakajú ospravedlnenie. Tvrdia, že väčšinu dreva si od nich odberatelia berú vlastnými kamiónmi. „Mestské lesy Košice a.s. aj v prípade nutnej prepravy drevnej hmoty využívajú vlastnú lesnú cestnú sieť, ktorú si roky budujú, opravujú a financujú z vlastných zdrojov. Aj vďaka tomu bolo po uzávierke mosta cez Ružín možné realizovať z úrovne KSK náhradnú účelovú komunikáciu, ktorá z veľkej časti využíva trasu Lesnej cesty Galová lúka - Slatviny patriacu Mestským lesom Košice a.s.,“ uviedol šéf lesov Tibor Róth. 

Foto: sita 

Čítajte viac: doprava ruzin

Šulc
Zdieľať článok:

Je absolventom Univerzity Komenského v Bratislave v odbore žurnalistika. Svoju kariéru však odštartoval ako redaktor v Hospodárskych novinách a dnes pôsobí v KOŠICE:DNES ako redaktor spravodajstva.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím