05.01.17

Kupujete časopis Nota bene? Pozor na podvodníkov

Foto: Veronika Janušková

V Košiciach je vyše 60 aktívnych a legálnych predajcov časopisu Nota bene. Dodržiavajú pravidlá, neobťažujú ľudí, slušne ponúkajú kvalitný časopis. Takto sa snažia prilepšiť si k biednej sociálnej dávke alebo dôchodku. Sú viditeľne označení štítkom, na ktorom je meno, registračné číslo a miesto, kde časopis môžu predávať. 

Zlú reklamu im robia ľudia, ktorí mesačník zneužívajú na žobranie. Vychrlia na vás svoj dojímavý, často vymyslený príbeh, zinkasujú peniaze, občas aj väčšiu čiastku, ako je cena časopisu, a potom sa vám otočia chrbtom s tým, že je to posledný kus. A vy predsa nie ste človek bez srdca a necháte to tak. A to je zásadná chyba! 

"Pani, prosím vás, kúpte si Nota bene. Celý mesiac som bola chorá, už mám posledný kus. Deti odvčera nič nejedli. Ja musím do nemocnice, bo mám omrznuté palce,“ zastavuje ma s prosbou mladá, asi 30 ročná žena s časopisom, ktorý si kupujem pravidelne. Vyberám hotovosť, pridám aj niečo navyše a podávam jej mince. Šikovne ich zhrabne a strčí do vrecka. Siaham po časopise, žena si ho privinie k sebe a vyčítavo hovorí: „Som vám vravela, že je posledný...“  

Stretli ste sa s podobným scenárom? Dali ste posledné drobné z peňaženky a prekutrali aj vrecká? Mali ste pocit, že ste urobili dobrý skutok? 

Ľubomír č. 462 

Už takmer päť rokov predáva Nota bene pred hotelom DoubleTree by Hilton. S predajom začal ešte v Bratislave. Pri búracích prácach na stavbe si zlomil nohu. Keď sa pozviechal, ťažkú prácu už nezvládal. Tak si privyrábal ako predajca. Keď sa s malým invalidným dôchodkom vrátil do rodných Košíc, zaregistroval sa a v predaji pokračuje dodnes. Privyrába si, aby mohol platiť nájom a prežiť.  

Ľubomír má na nelegálnych predajcov jasný názor: „Oni nemajú snahu predávať. Časopis používajú na žobranie. Aj odo mňa si niekedy chcú kúpiť, ale ja ich už poznám a nepredám, lebo nám robia zlé meno,“ hnevá sa na podvodníkov. 

Slávka č. 410 

Slávka býva v staršom rodinnom dome a k sociálnej dávke si predajom privyrába pri františkánskom kostole. Šetrí si na skromnú výbavičku pre dieťa. Má sa narodiť okolo 15. januára. Bude to syn. „Každý sa môže dostať do krízovej situácie, každý má nejaké problémy. Ja tie svoje riešim,“ hovorí mladá žena vo vysokom štádiu tehotenstva. 

Nemajú čo stratiť 

„Fenomén zneužívania seriózneho časopisu na žobranie v Košiciach každým rokom stúpa,“ konštatuje koordinátorka predaja časopisov Nota bene a Cesta pre Košice Martina Mačingová. „Zneužívajú prácu slušných ľudí, ktorí dali veľa energie do dobrého a prospešného projektu. Nie sú u nás registrovaní, alebo sme ich pre porušovanie kódexu predajcu vylúčili.“ Nelegálni predajcovia nemajú čo stratiť, nikto ich nemôže sankcionovať. Nanajvýš im môžu časopis a neplatný preukaz zhabať policajti. To je všetko. „Nedávno mi prišiel mail od rozhorčenej ženy,“ vyratúva problémy Martina  Mačingová. „Pri Tescu ju opitý predajca nútil kúpiť si časopis. Bolo jej nepríjemné s ním komunikovať, tak odmietla. Začal jej vulgárne nadávať. Mala strach a nevedela, čo robiť,“ opisuje patovú situáciu. Jedno však odosielateľka mailu vedela a priamo to aj pomenovala: už nikdy si Nota bene nekúpi. Verejná mienka je krehká a takáto skúsenosť môže nakloniť misku váh v neprospech slušných predajcov. 

„Som v pohode...“ 

Ľudia ich vnímajú rôzne. Poväčšine sú priateľskí. No vedia aj ublížiť, uraziť. „Ja predávam časopis na KVP. Nedávno sa predo mňa postavil muž a napľul mi pod nohy. Aj som sa zľakla, ale vyšla pani z kvetinárstva a kričala naňho, že nech mi dá pokoj, ja nikomu nič nerobím,“ spomína na nepríjemný zážitok Vierka č. 607. „Minule išiel okolo pán. Veľmi pekne oblečený. Hodil mi pod nohy mincu. Tak škaredo sa usmial a išiel ďalej. 

Zohol som sa pre mincu – bol to jeden cent,“ s ponížením v hlase spomína Ľubomír.  Tehotnej Slávke je jedno, čo si myslia okoloidúci. „Nech si myslia čokoľvek, ja som v pohode,“ ukončuje rozhovor budúca mamička. 

Dobrý skutok? 

Legálny predaj Nota bene má svoje jasné pravidlá. Ak si za časopis zaplatíte a nedostanete ho, podporili ste žobranie. Každý má slobodnú voľbu rozhodnúť sa, ako nakladať so svojimi peniazmi. Koordinátorka košických predajcov apeluje na verejnosť: „Prosím, nepodporujte manipuláciu, klamstvo a žobranie týchto nelegálnych predajcov. Dajte si tú námahu a skontrolujte preukaz predajcu. Podporíte tak tých, ktorí robia niečo pre svoju situáciu a chcú získať pracovné návyky.“

Najvytrvalejší predajú aj 100 kusov mesačne 

Koordinovaný predaj časopisu Nota bene funguje v Košiciach od roku 2003. Prevádzkuje ho Arcidiecézna charita Košice na Bosákovej ulici. Za trinásť rokov sa registrovalo viac ako 600 ľudí, aktívne ich pracuje vyše 60. „Záujemcu zaregistrujeme a preškolíme,“ približuje proces predaja koordinátorka Martina Mačingová. Prvé tri časopisy dostáva novoregistrovaný zadarmo, ostatné si už musí kúpiť. Nákupná cena je 70 centov, predáva sa za 1,40 euro. Rozdiel zostáva predajcovi. Tí najvytrvalejší predajú aj 100 kusov mesačne, nepravidelní predajcovia a začiatočníci 10 až 20 časopisov. Pravidelne najsilnejším mesiacom je december, vo vianočnom čase sa v Košiciach predá až 4 500 kusov Nota bene. 

Čo je to Nota bene?

  • po latinsky „VENUJTE POZORNOSŤ“
  • celoslovenský pouličný časopis, ktorý dáva šancu ľuďom bez domova a ľuďom v núdzi, aby si pomohli sami - získali dôstojný príjem, sebaúctu a zlepšili svoj život  
  • je distribuovaný výlučne cez sieť zaregistrovaných predajcov Nota bene
  • po celom svete existuje viac ako 100 podobných časopisov v 40 krajinách

Foto: Veronika Janušková

Fedorová
Zdieľať článok:

Ostatných 11 rokov pracovala ako redaktorka v regionálnej a mestskej televízii. Od októbra 2016 je novou posilou redaktorského tímu KOŠICE:DNES. Venuje sa občianskym a sociálnym témam. Prináša aj aktuálne informácie z bohatého kultúrneho života metropoly východu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím