21.03.17

Leták na vchodoch panelákov nahneval ľudí

Foto: Robo Hakl

Kritiku obyvateľov niektorých panelákov v Mestskej časti Juh si vyslúžil leták vyvesený na jednotlivých vchodoch. Správcovské bytové družstvo IV vyzýva ľudí pod hrozbou sankcií, aby zabezpečili poriadok.

Mali by tak urobiť vlastníci bytov a nebytových priestorov napríklad formou brigády a urobiť si poriadok v okolí svojho paneláka. Obyvateľov najviac nahnevalo pokračovanie výzvy, v ktorej ich SBD IV prostredníctvom predsedníčky inštitúcie upozorňuje na všeobecné záväzné nariadenie mestskej časti s tým, že úrad pristúpi „k zákonným opatreniam". 

Hnev ľudí na sociálnej sieti

„A pod týmto je podpísaný človek s právnickým vzdelaním... VZN vám chcú prikázať, aby ste sa starali o cudzí pozemok, najbližšie čo bude?“ reagoval prostredníctvom sociálnej siete Jony a servítku si pred ústa nedávala v tej istej diskusii ani Alena: „Neskutočné. Ľudia nemajú prácu, čo tak ich zamestnať, aby poupratovali pozemky patriace mestu...“

Družstvo sa k predmetnému letáku nevyjadrilo, hoci ho distribuovalo. „Na otázky vám vie najlepšie zodpovedať Miestny úrad Mestskej časti Juh, ktorý takéto upratovanie od občanov žiada,“ reagovala Mária Lőrinczová, riaditeľka – prokuristka Správcovského bytového družstva IV.

Foto: Robo Hakl
Foto: Robo Hakl
Foto: hkl
Foto: hkl

Jarné upratovanie podľa SBD

Mestská časť Juh potvrdila, že v priebehu marca v nadväznosti na ukončenú zimnú sezónu zaslala výzvy právnickým a fyzickým osobám (podnikateľom) na zabezpečenie čistoty v okolí objektov, ktoré sú v ich vlastníctve.

„Na základe našej výzvy Stavebné bytové družstvo IV oznámilo z vlastnej iniciatívy „jarné upratovanie“ okolo bytových domov, v ktorých vykonáva správu. Mestská časť o tejto aktivite nemala vedomosť,“ informovala Darina Kvetková zo sekretariátu starostu MČ Košice – Juh.

Na Západe dobrovoľne

Mestská časť Západ sa každoročne zapája do Dňa dobrovoľníctva, keď v spolupráci s niektorými občianskymi združeniami vyzýva aj občanov na podobné aktivity. 

„Rozbehli sme už ďalšiu sezónu úspešného projektu úpravy predzáhradiek, ktorý motivuje obyvateľov bytových domov k úprave okolia. Každoročne sa nám do projektu zapája viac správcov bytových domov,“ informovala Andrea Hildebrand, prednostka miestneho úradu MČ Západ.

Na Západe vedia pomôcť obyvateľom tak ako aj po iné roky objednaním veľkokapacitných kontajnerov. „Obyvatelia môžu požiadať o pomoc na Miestnom úrade a my im podľa charakteru činnosti zabezpečíme pomoc v rámci našich možností,“ doplnila A. Hildebrand a doplnila, že vlani bol Západ súčinný pri čistení Borovicového hája a v tomto roku to bude jarná brigáda 8. apríla v novozaloženej komunitnej záhrade na území mestskej časti. 

---

„Nariadenie je v rozpore so zákonom"

Je konanie Správcu bytových domov, správcovského bytového družstva na Levočskej 3 v Košiciach správne? Môže vôbec žiadať vlastníkov bytov a nebytových priestorov, aby si zorganizovali brigádu a za nedodržanie povinností sa im vyhrážať zákonnými opatreniami?

„Prijaté všeobecne záväzné nariadenia (VZN) jednotlivých MČ sú prospešné, lebo musíme mať stanovené normy čo sa smie a čo nie. Ale ak sú tieto VZN pramálo účinné a ešte aj v rozpore so zákonom, tak to už v poriadku nie je,“ povedala pre KOŠICE:DNES Zdenka Jurčáková, odborná konzultantka Združenia správcov a užívateľov nehnuteľností v Košiciach.

Povinnosť čistiť chodníky pri svojej nehnuteľnosti, zeleň a pod., sa dostalo do slovenského právneho poriadku ako dedičstvo socialistického spoločenského zriadenia. „Táto právna úprava nedbá na základnú zásadu vlastníckeho práva. Prenesenie zodpovednosti a povinností na nevlastníka zelene, chodníkov a priľahlých pozemkov, je v rozpore so základnou zásadou civilného práva,“ upozorňuje Z. Jurčáková.

MČ Košice Juh vyzvala na zabezpečenie čistoty a poriadku na pozemkoch a pri objektoch, ktoré sú v ich vlastníctve alebo v správe. Bytové domy majú vo vlastníctve len zastavané pozemky a nevlastnia ani chodníky ani priľahlú zeleň, ani ich nemajú v dlhodobom nájme.

„Naše konštatovanie môže vyznieť ako neochota pomôcť, skrášliť si a vyčistiť svoje najbližšie okolie domov. Upozorňujeme len na to, aby sa neprenášali kompetencie vlastníka na nevlastníka a aby MČ využili nezamestnaných na čistenie mesta, aby títo nepoberali sociálne dávky bez práce,“ hovorí Jurčáková a dodáva, že administratívne prenášanie zodpovednosti z MČ na správcov a majiteľov, potom na občanov, neprinesie žiaden pozitívny zvrat v celej problematike čistoty mesta. Napriek tomu by výzva mala osloviť tých, ktorí majú radi poriadok a čistotu a pripojiť sa k upratovaniu vo svojom okolí.“

Upratujú si sami a dobrovoľne Na uliciach Kisdyho a Tomášikova funguje od mája minulého roku iniciatíva s názvom Poď na dvor. Jej cieľom je priniesť život do málo využívaného dvora medzi blokmi, vytvoriť priestor na stretnutia susedov, hry detí a vzájomné spoznávanie sa. Okrem týchto aktivít sa stretli začiatkom marca hlavne preto, aby vypratali priestory pred svojimi blokmi. „Prostredníctvom sociálnej siete sa vzájomne spoznávame a nechávame si odkazy o organizovaní akcií. Kto nie je na sociálnej sieti, dozvie sa o nich prostredníctvom letáčikov, ktoré vyvesíme na vchodové dvere bytových domov. Keď zmizol sneh, odkryl sa neporiadok rozfúkaný vetrom od smetných košov. Hrabali sme lístie a čistili celý priestor od odpadkov. Všetko funguje na prísne dobrovoľnej báze. Kto chce, príde, nikto nemusí,“ povedal pre KOŠICE:DNES člen iniciatívy Poď na dvor Oto Hudec.

Upratujú si sami a dobrovoľne

Na uliciach Kisdyho a Tomášikova funguje od mája minulého roku iniciatíva s názvom Poď na dvor. Jej cieľom je priniesť život do málo využívaného dvora medzi blokmi, vytvoriť priestor na stretnutia susedov, hry detí a vzájomné spoznávanie sa. Okrem týchto aktivít sa stretli začiatkom marca hlavne preto, aby vypratali priestory pred svojimi blokmi.

„Prostredníctvom sociálnej siete sa vzájomne spoznávame a nechávame si odkazy o organizovaní akcií. Kto nie je na sociálnej sieti, dozvie sa o nich prostredníctvom letáčikov, ktoré vyvesíme na vchodové dvere bytových domov. Keď zmizol sneh, odkryl sa neporiadok rozfúkaný vetrom od smetných košov. Hrabali sme lístie a čistili celý priestor od odpadkov. Všetko funguje na prísne dobrovoľnej báze. Kto chce, príde, nikto nemusí,“ povedal pre KOŠICE:DNES člen iniciatívy Poď na dvor Oto Hudec.

Takto vyzeralo kontajnerovisko na Kisdyho pred pár týždňami... / Foto: veja
Takto vyzeralo kontajnerovisko na Kisdyho pred pár týždňami... / Foto: veja
A takto vyzerá dvor po jarnom upratovaní. foto: Veronika Janušková
A takto vyzerá dvor po jarnom upratovaní. / Foto: Veronika Janušková

Robo Hakl, Jana Vargová
Foto: Robo Hakl, Veronika Janušková

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím