05.01.17

Liečia umením a technikou

Foto: Michaela Valiková

Košice majú opäť jedno prvenstvo. Je ním unikátny spôsob rehabilitácie, ktorý je ojedinelý v strednej Európe. Projekt sa rodil od jari a zavádza ho do praxe Fakultná nemocnica Louisa Pausteura na Oddelení fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie. Netradičný spôsob bol vytvorený v spolupráci s odborníkmi z oddelenia.

Celý projekt zastrešila nezisková organizácia Creative Industry Košice, ktorá prepája umelcov s rôznymi sektormi ako napríklad IT, doprava, hutníctvo či medicína. Autorom je multimediálny umelec Boris Vaitovič. Vytvoril tri rôzne formy cvičenia, spájajú techniku, umelecké diela a zvuk do jedného celku.

Fiktívne skóre 

„Pacient je stimulovaný aj obrazom aj zvukom. Čím viac sa hrá, tým menej si uvedomuje, že cvičí, a tým pádom urobí aj pohyby, ktoré by za normálnych okolností už nebol ochotný urobiť,“ vysvetľuje výtvarník. 

„Tým, že sú pacienti vtiahnutí do deja, tak zabúdajú na bolesti a snažia sa nahrať fi ktívne skóre.“ 

Primárka oddelenia Miriam Dziaková vníma význam tejto liečby nielen v zlepšení pohyblivosti, ale aj v  pozitívnej psychickej stimulácii. Pacient podľa nej sám vníma, že musí urobiť ten pohyb lepšie. Vidí  výsledky svojho cvičenia, a tým je viac vtiahnutý do rehabilitačného procesu. Podľa Dziakovej táto liečba umožňuje pacientom kreatívnejší prístup a lepšie zainteresovanie do samotného procesu.

Pacientovi sa to pozdáva 

Do liečby sú zapojení pacienti po operácii bedrového kĺbu, so sklerózou multiplex, po cievnej mozgovej príhode či po implantácii umelého ramenného kĺbu. František Schiller je po mozgovej príhode z  decembra na prvých rehabilitáciách. Jeho cvičenia sú zamerané na pohyblivosť ľavej hornej a dolnej končatiny. Takéto striedanie klasickej a  netradičnej formy rehabilitácie sa mu pozdáva.

Michaela Valiková 

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím