10.01.17

Meno z Biblie matrika neuznala

Ilustračná foto: shutterstock

Trend výberu nezvyčajných krstných mien rodičmi pre svoje deti potvrdzuje aj minuloročná štatistika z Košíc.

V  univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura zaznamenali deti s jedným či dvoma menami ako Jakub Šťastko, Onur, Maddox, Edgar, Siluán, Ethem, Daniel Káleb, Koncuela či Luna.

Do redakcie nám prišiel mail od nášho čitateľa, v ktorom uvádza, že ako Daniel Káleb chcel pomenovať svojho syna, ale matrika mu to nedovolila. „Ich argumentom bolo, že tento slovenský ekvivalent mimo Biblie neexistuje a Bibliu ako zdroj mien neuznávajú,“ napísal.

Vedúca oddelenia matričného úradu Staré mesto Mária Boldrini vysvetľuje, že ak je meno cudzojazyčného pôvodu a nie je všeobecne známe, matričný úrad vyzve rodičov dieťaťa aby potvrdením zastupiteľského úradu cudzieho štátu preukázali, že takéto použitie mena je v súlade s tradíciou štátu, kde je takéto meno obvyklé. „Dôvodom je, že musí byť jasné, či ide o ženské alebo mužské meno a taktiež preto, aby sa vylúčila akákoľvek pochybnosť o gramatickej správnosti zapisovaného mena,“ povedala.

Meno Káleb je vedené v  kalendári Spojených štátov amerických avšak v tvare Caleb, ako nakoniec matrika chlapca zapísala. Slovenský ekvivalent Káleb poznáme iba z  Biblie, a  tá nie je oficiálnym zoznamom, podľa ktorého môže byť meno zapísané na matričnom úrade. 

Platia obmedzenia  

Podľa Boldrini vo všeobecnosti zákon hovorí, že každý musí mať meno, avšak nie je možné, aby bolo toto meno hanlivé, neosobné alebo malo domácku podobu, teda napríklad Marcelka. V  matrike môže byť zapísaný iba tvar mena Marcela.

Dieťa môže mať oficiálne tri mená. Prvé meno v poradí nemôže byť totožné s menom žijúceho súrodenca.

Ďalšou zásadou je, že nesmieme osobe mužského pohlavia určiť ženské meno a naopak. „Vymyslené mená, prezývky, názvy vecí  ako jablko, deň a podobne, ako je to dovolené v  niektorých štátoch, u nás nie je možné zapísať,“ dodáva Boldrini. 

(VH)
Ilustračné foto: shutterstock

Čítajte viac: deti kuriozita

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím