05.05.17

MinebeaMitsumi zamestná 1100 ľudí

Foto: mm

Japonský investor sa rozhodol postaviť závod v Košiciach v priemyselnom parku pri letisku. V pláne má v prvej fáze zamestnať 1100 ľudí, pričom 100 má pracovať vo výskume a vývoji. Výška investície presiahne 60 miliónov eur. Pomôcť je pripravená aj Vláda SR a Mesto Košice uvažuje o výstavbe novej cesty do priemyselného parku, aj zriadení novej električkovej trasy.  

Nový závod MinebeaMitsumi v Košiciach sa bude stavať vo viacerých fázach. Dnes zahájil slávnostným výkopom prvú fázu, kedy sa postaví moderná výrobná budovu s rozlohou 20 500 metrov štvorcových s výrobnou plochou okolo 11 000 m², skladom o rozlohe 4 000 m², s kanceláriami s rozlohou 2 500 m² a s rozlohou približne 3 000 m² určenou pre technické a sociálne miestnosti, vrátane jedálne.

„Máme v Európe viacero pobočiek, napríklad v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, Nemecku, Francúzsku, ale aj v Česku. Potrebovali sme ale väčší závod. Vyberali sme si z viacerých krajín, rozhodnutie napokon padlo na Slovensko a Košice,“ uviedol Shigeru Moribe, viceprezident MinebeaMitsumi.

Spoločnosť na celom svete zamestnáva 100-tisíc zamestnancov, prvé výrobky by mali košický závod opustiť v prvom štvrťroku 2018. 

„Produktami budú elektrické motory pre priemyselné využitie, ako sú roboty, elektrické náradie, pokladničné automaty a kancelárske automatizované zariadenia, ako aj malé elektrické motory, chladiace ventilátory a pohony, ale aj rôzne snímače a antény na použitie v automobilovom priemysle,“ konštatoval Jörg Hoffmann, výkonný riaditeľ MinebeaMitsumi a generálny riaditeľ MinebeaMitsumi pre región Európa.
 
S príchodom investora do priemyselného parku, kde už v súčasnosti pracuje okolo 4-tisíc zamestnancov, mesto uvažuje o vybudovaní novej komunikácie, ktorá by bola vedená priamo od Mestskej časti Pereš. 

„V úvahe je aj električková trasa, ktorá by jazdila do priemyselného parku a na letisko. Prvé plány už sú, v súčasnosti sa rieši, koľko by bolo potrebných financií na tento plán,“ informoval primátor Košíc Richard Raši, podľa ktorého je príchod japonského investora dobrou správou a nevylučuje, že do budúcnosti sa počet zamestnancov zvýši. 

Skupina MinebeaMitsumi je známa najmä výrobou miniatúrnych guľôčkových ložísk a je zapísaná v Guinesovej knihe rekordov ako výrobca najmenšieho guľôčkového ložiska na svete.

(HKL)
Foto: Robo Hakl, MM

Čítajte viac: zamestnanie

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím