19.05.17

Na Messerschmitt si zaspomínal bývalý pilot

Foto: Veronika Janušková

Múzeum letectva v Košiciach včera po prvýkrát verejnosti predstavilo zreštaurovanú legendárnu nemeckú stíhačku Messerschmitt Bf 109. 

Exemplár z druhej svetovej vojny sa podarilo získať od súkromného zberateľa z Nemecka. 

Náročná obnova

Ako informoval riaditeľ Múzea letectva Miroslav Hájek, lietadlo získali v roku 2012 a od roku 2014 prebiehala jeho náročná obnova, ktorá trvala tri roky. „Takmer deväťdesiat percent lietadla pochádza z originálnych častí stíhačky. Podarilo sa nám komplexne zrenovovať vonkajšie časti lietadla, krídla, vnútorné časti a jeho systémy. Tiež sme zreštaurovali detaily priestoru kabíny, priestor motora, rádiostanice, zbraňové systémy a kamufláž.“ Celý projekt svojimi dotáciami podporilo aj Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky vo výške 79-tisíc eur. 

Prezývali ju Mezek

Počas rekonštrukcie uvažovali nad tým, že by lietadlo mohlo lietať. „Nakoniec sme zhodnotili, že by to nebolo ani možné a nedostali by sme povolenie od Leteckého úradu. Je veľmi ťažké riadiť ho, pretože jeho výkon je cez 1 500 koní, a to už nie je sranda,“ dodal riaditeľ.

Na legendárnu stíhačku sa prišiel pozrieť aj bývalý pilot Milan Santovják (na smímke hore), ktorý si pri pohľade na lietadlo zaspomínal na svoje letecké začiatky. „Ja som na tom začal lietať v škole ešte ako pilotný žiak na Sliači. Pamätám si, že sme jej hovorili Mezek, pretože sa veľmi ťažko ovládala pri štarte a riadenie bolo veľmi zložité,“ dodal Santovják.

(JH)
Foto: veja

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím