21.12.16

Na zhorenej budove fakulty začali asanačné práce

Foto: archív kd

Prírodovedecká fakulta UPJŠ sa po požiari pomaly spamätáva. Včera sa tam uskutočnil brífing za účasti vedenia univerzity a fakulty. Požiar zničil strechu, poslucháreň na druhom poschodí a laboratóriá na prízemí. Poškodil všetky kancelárske priestory v budove: štyri posluchárne, sedem výučbových a jedenásť výskumných laboratórií. 

Požiarom boli poškodené všetky kancelárske priestory v budove, štyri posluchárne, sedem výučbových a jedenásť výskumných laboratórií. Požiar zničil strechu, poslucháreň na druhom poschodí a laboratóriá na prízemí. Celý priestor bol následne poškodený vodou pri hasení.

„Momentálne prebiehajú sanačné práce. Zároveň naša firma robí sušenie priestorov,“ povedal Richard Balciar. Firma prevzala budovu minulý týždeň v piatok a v tomto čase zabezpečuje demontáž zničenej strešnej krytiny a krovu. Zároveň likvidujú aj vzniknutý odpad. Kvestor univerzity Michal Tkáč uviedol, že sanačné práce by mali stáť maximálne 170-tisíc eur.

Foto: archív kd
Foto: archív kd

Pracovať budú aj počas sviatkov

„Pripravujeme provizórny krov na montáž dočasného prekrytia strešného plášťa, čo by sme chceli stihnúť do konca januára. Viacero našich pracovníkov pracuje na dekontaminácii požiarom poškodených miestností. Pracovať budeme aj počas sviatkov,“ uviedol R. Balciar.

Foto: archív kd
Foto: archív kd

Musia splniť požiadavky pamiatkárov

Dočasné prekrytie budovy bude musieť vydržať až kým sa neukončí projektová dokumentácia, v súlade s požiadavkami pamiatkového ústavu,“ povedal rektor UPJŠ Pavol Sovák a doplnil, že celkovú rekonštrukciu odhadujú na rok maximálne dva. 

Foto: archív kd
Foto: archív kd

Pomohla vláda, školstvo ale aj jednotlivci

Vláda SR schválila UPJŠ bezúročnú pôžičku vo výške 3 milióny eur na obdobie troch rokov, ktorú budú splácať v ročných splátkach. Rezort školstva im poskytol 800 tisíc eur. Mnoho ľudí prejavilo snahu pomôcť aj prostredníctvom finančných darov. Za 10 dní boli na obnovu poskytnuté finančné dary od 258 fyzických osôb a 3 právnických subjektov, spolu vo výške 17 446 eur.

Foto: archív kd

Čítajte viac: upjs poziar

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím