15.12.16

Nefér! Čo, ak nebudem doma?

Ilustračná foto: Veronika Janušková

Na Sídlisku Ťahanovce sa obyvatelia Varšavskej v utorok stretli so zvláštnym oznamom. Územné bytové družstvo v ňom uvádza, že kto v stredu večer nesprístupní byt pre vykonanie odpočtu bytových vodomerov, naúčtujú mu sankciu až 15 eur. 

V ozname na vchode sa píše, že 14.12.2016 v čase od 18.00 do 20.00 hod. ľudí navštívia odpočtoví pracovníci, aby skontrolovali stav bytových vodomerov teplej úžitkovej vody a studenej vody a PRVN (pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov). Obyvateľom, ktorých sme na Varšavskej oslovili, sa hrozba sankcie nepozdáva.  

Je to neprimerané

„Je to nefér. Čo, ak nebudem doma? Mali by prísť inokedy. Mám dôchodok 400 eur a z toho mám ešte platiť 15 eur,“ vyjadrila sa obyvateľka sídliska.

K problematike sa nám vyjadrila aj odborná konzultantka zo Združenia správcov a užívateľov  nehnuteľností Zdenka Jurčáková: „Nestretávame sa s požiadavkou platby za náhradný termín.  A dokonca až vo výške 15 eur, čo je neprimerané.“   

Oslovili sme aj družstvo. Nereagovalo ani na niekoľko našich urgencií. Mail s odpoveďami na naše otázky neposlali.  

„Keďže je takmer nemožné zastihnúť v určený deň napríklad 50 alebo 100 vlastníkov v byte, seriózni správcovia k oznamu dávajú vlastníkom možnosť nahlásenia písomnou formou – návratkou, kde sa vlastník podpíše za správnosť uvádzaných údajov. Alebo je druhá možnosť, že správca určí náhradný termín odpočtu, napríklad o tri dni,“ dodala Jurčáková. 

Na Varšavskej viseli na vchodoch takéto oznamy s hrozbou 15-eurovej pokuty. / Foto: tvkd
Na Varšavskej viseli na vchodoch takéto oznamy s hrozbou 15-eurovej pokuty. / Foto: tvkd

Nie každý má čas

Oznamy o spoplatenení nie sú uvedené na všetkých bránach na Varšavskej, v ktorých sa odpočty vykonávajú.

„Nevidela som oznam, lebo na našej bráne to nie je vyvesené. Myslím si, že 15 eur je dosť veľa. Nie každý má čas. Hlavne tí, ktorí robia na zmeny si to nemôžu dovoliť,“ poznamenala ďalšia miestna pani.   

„V zmysle zákona oznam o odpočte meračov v byte vlastníka musí byť najmenej 15 dní pred odčítaním oznámený konečnému spotrebiteľovi, a spravidla v tejto lehote správca upresňuje konkrétny deň odpočtu v bytoch,“ upresnila Jurčáková.

Oľga Točiková 
Foto: tvkd

Čítajte viac: tahanovce

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím