05.01.17

Očakávané udalosti roku 2017

Foto: archív kd

Koncerty, výstavy, športové a kultúrne podujatia, rekonštrukcie, novostavby, úspechy a nepretržité zlepšovanie života v metropole východného Slovenska. Každý rok čakajú Košičanov desiatky udalostí a zážitkov, ktoré by si nemali nechať ujsť alebo by o nich mali aspoň vedieť. Na čo sa môžeme tešiť v roku 2017?

Foto: archív kd
Foto: archív kd

KOŠIČAN ROKA

V Košiciach žije množstvo talentovaných, usilovných a nadaných ľudí, ktorí svojou prácou prispeli k rozvoju mesta či k zlepšeniu života jeho obyvateľov. Mediálny dom KOŠICE:DNES sa rozhodol oceniť výnimočné zásluhy týchto ľudí a vyhlásil anketu, v ktorej môžu Košičania hlasovať za KOŠIČANA ROKA. Nominované sú osobnosti a subjekty v piatich kategóriách: Komunálne dianie, Biznis, Šport, Kultúra a vzdelávanie, Veda a výskum. Slávnostné vyhodnotenie absolútneho víťaza ankety a takisto špeciálnych ocenení, a to KOŠIČANKA ROKA a KOŠIČAN ROKA- sieň slávy, očakávame vo februári. Zrejme ani netreba hovoriť, že pôjde o top mediálnu udalosť a zároveň vrchol plesovej sezóny v Košiciach.

Stovky nových bytov

K udalostiam, ktoré zlepšujú život Košičanov, by malo patriť aj dokončenie viacerých developerských projektov, ktoré sľubujú nové kvalitné bývanie len pár minút od historického centra mesta. Jedným zo zaujímavých projektov je  HERBARIA. Komplex terasových bytov by mal vyrásť na Štúrovej ulici. Pohodlné bývanie v centre mesta je najväčšou výhodou bytového komplexu, ktorý vyrastie na mieste Mlynskej bašty.  Pamiatka na stredoveké opevnenie Košíc, ktorá kedysi slúžila aj ako manufaktúra na výrobu kameninového riadu či spracovanie kože, sa premení na 134 jedno- až štvorizbových bytov. V projekte sa počíta aj so zachovaním historickej hodnoty a bašta sa stane súčasťou veľkého nádvoria.

Ďalším projektom, s ktorým môžu Košičania počítať, je Rezidencia Kmeťova. V prípade, že všetko dobre pôjde, do mája by mal byť hotový štvorpodlažný dom s osemnástimi bytmi.  V tichej štvrti medzi rodinnými domami blízko rohu Kmeťovej a Jiskrovej ulice vyrastie šesť trojizbových a 12 dvojizbových bytov s 25 miestami v podzemnej garáži. V roku 2017 by malo v centre mesta pribudnúť 272 bytov aj vďaka Rezidencii pri radnici. Okrem pohodlného bývania sú na prízemí projektu navrhnuté priestory pre supermarket, kaviareň a reštauráciu. Na mieste niekdajšej budovy Všeobecnej úverovej banky a nedostavanej budovy pri objekte geriatrie pracujú ťažké stroje na tom, aby bol projekt hotový na jeseň alebo v zime.

Foto: archív kd
Foto: archív kd

Otvorenie unikátneho komplexu v mestskom parku

Národná kultúrna pamiatka, Korčuliarsky pavilón v mestskom parku, chátral viac ako štyridsať  rokov. Rozsiahla rekonštrukcia, ktorá prebieha od roku 2013, mu konečne vráti stratený lesk a jeho zašlú slávu. Po dokončení by mal Korčuliarsky pavilón pod názvom „Villa Sandy“ (pomenovaný podľa architekta Korčuliarskeho pavilónu a rodáka z Prešova - Gyula Sándy) opäť slúžiť všetkým Košičanom, ako súčasť nevídaného športového a relaxačného komplexu. „Villa Sandy“ spolu s ďalšími prevádzkami v rámci celého komplexu ponúkne Košičanom nové priestory s viacerými reštauráciami, kaviarňami či letnými terasami priamo v zelenom srdci Košíc. V rámci komplexu nájdeme v zime chladenú ľadovú plochu na rekreačné korčuľovanie najmä pre deti, ktorá bude stálou pripomienkou pôvodnej funkcie národnej kultúrnej pamiatky. Mimo zimného obdobia ľadovú plochu nahradia 4 exteriérové tenisové kurty s umelým povrchom a osvetlením. V areáli komplexu budú ďalej 4 bowlingové dráhy, fitness, spa a dva bazény, z toho jeden exteriérový. Chýbať nebude ani unikátna multifunkčná hala so zelenou strechou, vlastnou infraštruktúrou a dvoma tenisovými kurtmi, ktorej účel sa môže meniť kedykoľvek podľa požiadaviek na spoločenský priestor pre organizovanie kongresov, konferencií, výstav, plesov alebo iných kultúrno-zábavných podujatí. Množstvo ponúkaných služieb budú mať možnosť oceniť nielen Košičania, ale aj návštevníci mesta, ktorí sa ubytujú v hoteli, ktorý bude súčasťou komplexu. Pre príjemné posedenie na záhradných terasách pribudne v areáli postupne aj množstvo novej zelene, a to nielen na zelenej streche multifunkčnej haly, ktorá okrem ekologického významu vytvára aj nerušivý prechod medzi areálom komplexu a Mestským parkom. Plánované otvorenie v druhej polovici roku 2017 bude určite veľkou udalosťou nielen pre Košice Košičanom prinesie možnosť návratu k tradíciám športu, relaxu a zábavy v Mestskom parku.

Foto: archív kd
Foto: archív kd

Tradičné udalosti v novom šate

Množstvo kultúrnych, spoločenských a športových akcií pripravuje pre Košičanov každoročne aj mesto. Richard Herrgott, vedúci referátu marketingu a kultúry, sľubuje, že aj v roku 2017 sa môžu opäť tešiť napríklad na Valentínsku korčuľovačku, májové oslavy Dňa mesta Košice, septembrové Slávnosti vína či Košické leto. To by sa malo po novom presunúť viac do priestorov Mestského parku. V októbri rozhodne nebude chýbať Biela noc a najväčšie športové podujatie Medzinárodný maratón mieru, ktorý sa v Košiciach koná od roku 1924. V roku 2016 sa na štart najstaršieho maratónu v Európe postavilo rekordných takmer 12-tisíc bežcov. Či bude tento ročník ešte silnejší, sa dozvieme tradične v prvú októbrovú nedeľu.

 Smoradová
Cecília Smoradová
vedúci vydania televízie KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Absolvovala UPJŠ v Košiciach v odbore masmediálne štúdiá. Už počas školy začala pracovať ako redaktor spravodajstva TV:NAŠA. Dnes je vedúcou vydania televízie KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím