10.01.17

Osud 9-tisíc dôchodcov je neistý

Foto: archív ADCH

Arcidiecézna charita Košice (ADCH) má hlavu v smútku. Koncom minulého roka prijala Národná rada SR novelu zákona o sociálnych službách, ktorá nerieši dofinancovanie dvoch druhov sociálnych služieb. Týka sa to zariadení pre opatrovateľské služby a pre seniorov. V novom roku im hrozí kolaps.

Návrh na zvýšenie príspevkov zo štátneho rozpočtu pre neverejných poskytovateľov sociálnych služieb parlament neschválil. Pomoc by výrazne odbremenila platiacich seniorov odkázaných na pomoc. Ak to neverejní poskytovatelia nedokážu dofinancovať z vlastných zdrojov, celá ťarcha navýšenia minimálnych miezd sa presunie na klientov a ich rodinných príslušníkov.

Potravinová pomoc pomáha ľuďom v núdzi. / Foto: ADCH
Potravinová pomoc pomáha ľuďom v núdzi. / Foto: ADCH

Zvýšenie nákladov na opatrované osoby

Podľa riaditeľa ADCH Cyrila Korpesia tento rok pravdepodobne nastanú v projekte s opatrovateľkami väčšie problémy. Podpora jedného opatrovateľského miesta sa podľa metodiky rátala v čase, keď bola minimálna mzda 380 eur. 

V roku 2017 už bude minimálna mzda 435 eur. Toto zvýšenie minimálnej mzdy znamená pre poskytovateľov služieb zvýšenie nákladov o 80 až 100 eur na jednu opatrovanú osobu oproti východiskovej situácii. Implementačná agentúra Ministerstva práce,  sociálnych vecí a rodiny SR zatiaľ vraj návrh na zvýšenie príspevkov pre poskytovateľov neakceptovala. 

V inom národnom projekte  komunitných centier údajne takéto navýšenie zapracovala dodatkom do základnej zmluvy. „Na našu otázku, ako to budú riešiť, sme doteraz nedostali odpoveď. Ak sa to nebude dať riešiť cez Implementačnú agentúru, s  veľkou pravdepodobnosťou zvýšenie minimálnej mzdy v tomto projekte budú musieť zaplatiť opatrované osoby a ich príbuzní vo zvýšenom poplatku za opatrovanie,“ vysvetlil riaditeľ charity.  

Personál z Arcidiecéznej charity nešetrí úsmevom. / Foto: archív ADCH
Personál z Arcidiecéznej charity nešetrí úsmevom. / Foto: archív ADCH

Podpora na opatrovateľky iba v Košiciach

Začiatkom roka riešila Arcidiecézna charita v Košiciach aj  odmietnutie podpory v  Národnom projekte Podpory opatrovateľskej služby (NP POS). Od mája im schválili vyše 60 miest v Košickom kraji. „V Prešovskom samosprávnom kraji nám agentúra dodnes neschválila ani jedno miesto na opatrovateľky,“ upresnil riaditeľ charity Cyril Korpesio.   

Viaczdrojové financovanie nefunguje

Osud 9-tisíc dôchodcov umiestnených v zariadeniach neverejných poskytovateľov sociálnych služieb je v budúcom roku  neistý. „Naši klienti tak doplácajú na to, že v praxi nefunguje kombinované viaczdrojové financovanie. Reálne dostávajú zariadenia pre seniorov a zariadenia opatrovateľskej služby iba peniaze od štátu,“ upresnil riaditeľ charity. Samosprávy im na fungovanie neprispievajú. Zákon hovorí iba o tom, že môžu, ale nemusia prispieť. „Štát sa touto novelou alibisticky zbavuje svojej zodpovednosti,“ vyjadril sa riaditeľ charity k zmenám.

Niektoré aktivity ADCH v roku 2016: 

  • 13 denných stacionárov prijalo 340 seniorov a ťažko zdravotne postihnutých 
  • v 4 domovoch pokojnej staroby bolo umiestnených 250 klientov 
  • Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti v 5 mestách poskytla starostlivosť 950 pacientom 

 

Oľga Točiková
Foto: archív ADCH

Čítajte viac: seniori charita

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím