04.04.17

P. Kalmusa stíhajú za hanobenie pamiatky

Foto: Veronika Janušková

Po tom, čo v decembri prokurátor pôvodné obvinenie Petra Kalmusa z poškodzovania cudzej veci zrušil a vrátil prípad naspäť vyšetrovateľovi, policajti čin preklasifikovali a výtvarníka začali opätovne stíhať.

Namiesto poškodzovania cudzej veci, keď mu hrozilo tri až osem rokov väzenia, je dnes obvinený z výtržníctva, za ktoré je podľa zákona trest najviac tri roky.

Podľa vyšetrovateľa košický výtvarník a aktivista z Pamätníka padlým vojakom sovietskej armády na Námestí osloboditeľov v noci 20. augusta 2016 pár minút pred polnocou osekal štyri symboly prekríženého kosáka s kladivom. Správe mestskej zelene, ktorá má pamätník v starostlivosti, tým mal spôsobiť škodu približne 60 eur. 

Škoda klesla na desatinu

Prvé obvinenie prokuratúra zamietla, lebo „neobsahovalo všetky potrebné skutočnosti“. Vyšetrovateľ po vrátení prípadu znova vypočul svedkov, na základe čoho spresnil škodu a lepšie „stotožnil páchateľa“. Kalmusovi podľa pôvodnej verzie pripisovali odstránenie až 25 komunistických symbolov so škodou približne 600 eur. 

Obvinenie vychádza z výpovede svedka Františka P., ktorý uviedol, že Kalmusa pozná z médií a videl ho v inkriminovaný večer v blízkej pivárni. Uviedol, že si je „na sto percent istý“, že výtvarník je osobou, ktorá symboly osekávala. 

Spis dopĺňa aj stanovisko Krajského pamiatkového úradu v Košiciach, ktorý napísal, že pamätník je národnou kultúrnou pamiatkou. Na základe toho výtvarníka bez ohľadu na výšku škody mohla polícia obviniť z výtržníctva, ktorým je aj „hanobenie kultúrnej pamiatky“. 

P. Kalmus / Foto: Iveta Vaculová
P. Kalmus / Foto: Iveta Vaculová

Trestné oznámenie na svedka 

Voči uzneseniu chce Kalmusov právny zástupca Daniel Lipšic podať v zákonnej lehote sťažnosť. Kroky hodlá podniknúť aj samotný Kalmus. „V najbližších dňoch podám na okresnej prokuratúre trestné oznámenie za krivé obvinenie,“ povedal výtvarník na margo svedka Františka P., ktorý ho svojou výpoveďou stotožnil. 

Vyšetrovateľ sa ani v druhom obvinení nezaoberá výhradou Kalmusa, že komunistické symboly mohol niekto odstrániť v nutnej obrane, lebo ich osadenie je trestným činom propagácie totalitného režimu.   

Foto: Veronika Janušková, Iveta Vaculová

Šulc
Zdieľať článok:

Je absolventom Univerzity Komenského v Bratislave v odbore žurnalistika. Svoju kariéru však odštartoval ako redaktor v Hospodárskych novinách a dnes pôsobí v KOŠICE:DNES ako redaktor spravodajstva.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím