30.01.17

Politický väzeň strhol kosáky

Foto: Matej Šulc

Z Pamätníka padlým vojakom sovietskej armády  na Námestí osloboditeľov odtrhol politický väzeň z obdobia normalizácie Vojtech Pástor komunistické symboly.

Svoj čin zdôvodnil tým, že nemôže zabudnúť na to, čo mu minulý režim spôsobil. Kvôli pobytu vo väzení má ťažké zdravotné problémy a po prevrate v roku 1989 bol rehabilitovaný len čiastočne. 

„Prekrížené kosáky a kladivá  som dal dole, pretože som zatrpknutý voči tomu režimu. Ako politický väzeň som si odsedel 12 rokov v kriminále za to, čo som vôbec neurobil,“ vysvetlil nám vo štvrtok krátko po udalosti Pástor. 

Stav pamätníka v piatok popoludní. / Foto: Veronika Janušková
Krátko po strhnutí kosákov, na fotografii aj Vojtech Pástor. / Foto: veja

Manželka plukovníka

Opisuje, že s Námestím osloboditeľov ho spájajú spomienky na barikády, ktoré stavali, keď v roku 1968 prišli do Košíc sovietske tanky. Ale hlavne prípad manželky komunistického pohlavára, plukovníka Belasa Valentíny, ktorá sa počas revolučných dní prechádzala mestom a obhajovala komunistickú ideológiu. 

Niekto ju vyzliekol a olial červenou farbou. Zodpovednosť za to pripísali aj Pástorovi, pretože bol na fotografii incidentu. „Do tej ženy ma namočili, lebo ja som tam prišiel, keď už bola vyzlečená a natretá farbou a bol som najmenej 25 metrov od nej,“ vraví. 

Dodáva, že práve s tým sa nemôže dodnes vyrovnať, a preto sa rozhodol demonštratívne odstrániť symboly komunistickej ideológie z pamätníka, ktorý je práve na mieste, kde v tom čase robili barikády.

Pástor: Neskončilo to 

„Holými rukami sme bránili demokraciu, slobodu a česť. Robili sme tu barikády, s naftou sme robili fakle a hádzali ich na autá, ktoré tade prechádzali.  Tak ma ponížili, pošliapali moju česť. To nemôžem odpustiť. A prenasledujú ma aj dnes,“ spomína. 

Tvrdí, že pred niekoľkými rokmi mu niekto nasprejoval jeho väzenské číslo 11691 a nápis „Teror“ na dvere jeho bytu.  

Odsúdený bol postupne za trestné činy obmedzovania osobnej slobody, výtržníctvo a nakoniec terorizmus. Pôvodný plán odsúdiť ho za pokus o vraždu Valentíny totiž nevyšiel. Podľa obvinenia ju mali hodiť pod električku, ktorá však v tom čase pre potrhané vedenia nepremávala. 

V. Pástor nechal odtrhnuté komunistické symboly opreté o pamätník. / Foto: veja
V. Pástor nechal odtrhnuté komunistické symboly opreté o pamätník. / Foto: sul

Zdravotné problémy

Z pobytu vo väzení má podlomené zdravie. Pri jednej bitke mu zranili krčnú chrbticu. „Dnes žijem na morfiových náplastiach, mám závraty, bolesti, budím sa v noci 5-6 krát na veľké bolesti. Za tým sa nedá urobiť hrubá čiara,“ rozhorčuje sa. 

Pri rehabilitácii v roku 1990 mu uznali, že bol neoprávnene väznený iba štyri roky. „Dnes viem, ako to mohlo byť. Všetci tí súdruhovia čo ma súdili, tam boli ešte aj vtedy,“ myslí si Pástor.  

Foto: Veronika Janušková, Matej Šulc

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím