10.01.17

Posledné prípravy na odlet do Antarktídy

Zdroj: UPJŠ

Polárna expedícia s košickou účasťou smeruje v týchto dňoch do Antarktídy. Na ostrove Jamesa Rossa sa budú jej členovia dva mesiace venovať vedeckej práci v rôznych prírodovedeckých odboroch.

Medzinárodnú trinásťčlennú expedíciu zastrešuje Masarykova univerzita v Brne, pretože miestom vedeckého výskumu bude polárna stanica Johanna Gregora Mendela, ktorá je jej účelovým pracoviskom. Okrem brnenských vedcov sa na nej zúčastnia aj ich kolegovia z pražskej Karlovej univerzity a Erciyes Üniversitesi v tureckom meste Kayseri. 

Informácie z prvej ruky

Členom expedície je však aj profesor Martin Bačkor z Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika.

„Ešte pred Silvestrom sme sa presunuli do argentínskeho mesta Rio Gallegos v južnej Patagónii. Tu čakáme na vojenskej leteckej základni na ďalší presun na polárnu stanicu Marambio na ostrove Seymour. Tá je od cieľovej destinácie vzdialená už len nejakých 70 kilometrov. Zatiaľ nás zdržiava nepriaznivé počasie v Antarktíde,“ informoval nás profesor Bačkor.

Čakanie využívajú na prípravu

Členovia expedície sa zatiaľ venujú nákupu zásob potravín, ktoré im musia vydržať dva mesiace. Zároveň kompletizujú technické vybavenie potrebné na dosiahnutie vedeckých cieľov. „V rámci pracovných skupín zameraných na fyziológiu rastlín, mikrobiológiu, klimatológiu, fyzickú geografiu, glaciológiu, hydrológiu a geomorfológiu zároveň dolaďujeme harmonogram prác a odberu vedeckých vzoriek v teréne. Časť ľudí už cestuje na polárnu stanicu na palube čílskeho ľadoborca, zvyšok prepraví argentínske vojenské lietadlo hneď, ako to počasie dovolí,“ hovorí M. Bačkor.

Foto: UPJŠ

Čítajte viac: upjs veda

Ferko
Zdieľať článok:

Má viac ako 21-ročnú novinársku prax. Pracoval v denníku Korzo, Košickom večerníku, týždenníku Markíza, aj denníku Plus 1 deň. Od roku 2014 sa venuje košickým aktualitám a krimi správam ako redaktor KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím